| AlexrAul456 a întrebat:

In curand imi cumpar laptop care am degand sa-l folosesc mai mult in jocuri.Are ca placa video Nvdia geforce GTX 850M.Mai exact e :http://www.emag.ro/......DK9GRBBBM/

Intrebarea mea este daca pot upgrada placa video in timp, dupa ce vor aparea jocuri noi.Am citit forum-uri ca Allinenware face asta de mult timp, dar si laptop-urile cu placa de baza Pci Exppres x16 iti da posibilitatea de a upgrada placa video in timp.( aici vorbim de una dedicata). Deci,ziceti-mi daca pe acest laptop pot upgrada placa video in timp.

Dau Funda!

P.S: stiu acum voi o sa ziceti sa-mi iau pc fiindca acolo poti sa upgradezi placa video,mai usor,mai ieftin,dar eu ma plimb mult si am nevoie de un laptop care sa duca jocurile binem, de asta va intreb daca acest laptop imi permite upgradarea placii video.
( in timp o sa-i mai pun eu inca 4 gb ram)

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Http://www.game-debate.com/....../index.php
celelalte cer i5, problema este ca alea heavy cer i5 quad de 3ghz+ a 4-a generatie;) iti trebuie un i5 quad cu tehnologia de fabricare 22nm, sa fie haswell! Problema este ca sunt scumpe!

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu. La 99% din laptopuri nu poţi schimba placa video fără a scoate procesorul cu totul.

| AlexrAul456 explică (pentru Gizăz):

Deci ca sa schimb placa video, tresa schimb si procesorul?

| RB26DETT a răspuns:

Ai doar 8 gb RAM maxim! Cauta ceva ce-ti permite 16! Jocurile din ziua de azi cer 8 Gb RAM, peste 2 ani te trezesti ca-ti cer 16! Procesorul Nu mai e cine stie ce, al tau e cu 46% mai bun decat al meu si pe game-debate imi spune ca GTA 5 cere un procesor cu 140% mai bun decat al meu... Daca vrei ceva de gaming care sa ruleze bine si jocurile ce vor aparea peste 1-2 ani ia-ti un laptop de gaming! http://www.emag.ro/......D2QTGBBBM/ mie pe al meu Acer aspire 572 64W2 nu-mi merg jocurile actuale si la placa video tu o ai putin mai buna decat a mea, RAM la fel si procesorul putin mai bun decat al meu deci iti vor merge jocurile actuale pe la minim-low [vorbesc de jocurile heavy ca alea mai casual imi merg si mie fara probleme]

| AlexrAul456 explică (pentru RB26DETT):

Bugetul maxim e de 2500 ron.Si inca nu am cumparat laptopul acesta. Asta e tot ce am gasit cu GTX 850M.Si uitata-te pe : http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-850M.107795.0.html

Ai mai jos fps-uri.(low, med, high, ultra) Placa e destul de buna, adica Battlefield 4 cu high 50 fps, cred ca e buna, procesorul e I5 pana la 3.2 ghz, iar in timp ii mai pun 4 gb ram. Dar nu cred ca gasesc ceva mai bun la pretul asta ( poate gasesti tu ceva cu upgrade de pana la 16 gb ram)si cu specificatii asemanatoare. Repet:bugetul maxim e de 2500 ron! sI NICI PC nu pot sa iau fiindca ma mai plimb si imi trebuie ceva de jocuri...dar si mobililtate.

| RB26DETT a răspuns (pentru AlexrAul456):

In banii aia nici eu nu am gasit altceva mai bun dar iti spun ca procesorul nu va face fata jocurilor heavy ce vin anul asta! Adica s-ar putea sa rulezi jocurile heavy daca mai pui 4 gb RAM dar undeva pe la 30-40 fps pe low

| AlexrAul456 explică (pentru RB26DETT):

Poate 30-40 fps pe med, ai vazut si tu pe notebooktech, fps-urile sunt destul de mari pe med, deci cred ca ma tine macar 1 an.

| AlexrAul456 explică (pentru RB26DETT):

Ai vazut tu vreun joc care cere I7?

| RB26DETT a răspuns (pentru AlexrAul456):

Http://www.game-debate.com/....../index.php
celelalte cer i5, problema este ca alea heavy cer i5 quad de 3ghz+ a 4-a generatie;) iti trebuie un i5 quad cu tehnologia de fabricare 22nm, sa fie haswell! Problema este ca sunt scumpe!

| Anamaria0022 a răspuns:

Nu poti schimba placa video la laptop
http://bit.ly/2echOEI