| Cenation a întrebat:

Merita sa imi cumpar ventilatoare pentru un PC care are un procesor blocat(Intel Core i5 4460)? Adica eu le vreau mai mult pentru led-uri, nu prea as vrea sa risc cu un overclock la placa video.

Funda!

1 răspuns:
| vladutcornel a răspuns:

Doar pentru luminițe, poți să cumperi LED-uri (http://www.pcgarage.ro/modding/filtre/caracteristici-tip-led-uri/?)

"Overclock la placa video" nu faci doar din faptul că adaugi ventilatoare. Overclock faci tu din software pentru a forța procesorul (CPU sau GPU) să meargă mai puternic. Ca să meargă mai puternic, are nevoie de mai mult curent electric, ceea ce îl face să se încingă mai mult. De aceea e bine dacă faci overclocking să mai adaugi ventilatoare sau să le schimbi pe cele existente cu altele mai puternice.
În cazul tău, dacă nu vrei să faci overclocking, pur și simplu nu faci. Poți să adaugi ventilatoare, întotdeauna e mai bine cu cât mai multe și mai puternice, atâta timp cât nu te deranjează zgomotul.