| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.Mi-am cumparat o imprimanta acum cateva luni si mai tot timpul este offline, mentionez ca la fiecare folosire trebuie sa o configurez dupa manualul ei evident. Imprimanta este modelul HP Deskjet 2721 si in ultimele zile nu se mai configureaza deloc nici prin cablu usb si nici WIFI, Plus ca am incercat diferite modalitati de depanare... oare sa aiba ea ceva defectiuni?
orice sfat o sa il iau in considerare ...multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Fa rost de pe net de pe un site sigur (fara virusi) de versiunea oficiala de Windows 10 "2004" sau "1903", instaleaz-o, instaleaza driverul imprimantei, si sunt mari sanse sa functioneze.

20H1, 20H2 si nou lansatul 21H1 au stricat compatibilitatea cu multe modele de imprimante,
Auzisem deja si de la altii ca driverele se dezinstaleaza singure, raman zone albe (netiparite) pe foaie, etc. (problema cu zonele albe a fost postata si aici pe TPU, de catre doi colegi).

Microsoft a scos deja niste update-uri in care sustin ca au rezolvat problemele, insa fie nu ai tu ultimul update de Windows, fie imprimanta ta e mai ghinionista si a ramas pe dinafara.

Deasemenea, instaleaza driverul de pe net, de pe pagina imprimantei/a producatorului, nu cel de pe CD ul primit cu ea.
Cel de pe net e mai nou, contine rezolvari de bug-uri aparute intre timp.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Buna! Ce ai rezolvat?
Merge acum?

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Merge acum.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inceaca sa iei legatura cu cei de la HP: https://bit.ly/3fCDv2c Au acolo o rubrica "asistenta si depanare". La cablu poate fi si Windowsul vinovat. O defectiune sau un virus. La WiFi asa am patit si eu. A mers in prima zi si de atunci nimic. Vai si amar!