| Bogdan332 a întrebat:

mi-am luat acest laptop Acer aspire E1-531g http://www.emag.ro/......E9T1NBBBM/ acum vreo 2 luni si am observat ca nu ruleaza jocurile noi gen shogun 2 asa de bine...si m-am gandit ca e de la ram asa ca l-am dublat (acum are 8gb ram) problema nu e de la ram.

Dupa am observat ca mereu cand intru pe un joc Cpu e la 100% si am dedus ca trebuie sa imi schimb procesorul dar nu stiu cu ce...ma puteti ajuta?

caut un procesot de laptop Intel intre 300-500 lei

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai cui ai crerut sfatul cand ai luat acel laptop? Ca nua nu cred. Are gpu slab, nu ai ce sa faci.
Singura solutie e sa il vinzi si sa cumper altul mai performant.
Dar mai perfomant, si laptop, si gaming, inseamna macar 2000 lei.
Daca vrei gaming insa cu bani putini, ai nevoie de desktop.
Nu are sens sa schimbri procesosurl, deaorece e extrem de scump, ii anuleaza garantia, si diferenta in jocuri o sa fie zero.

3 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Pai normal ca sta in 100% ca sa obtina daca jocul ii cere asta pentru a atinge performanta maxima

| Bogdan332 explică (pentru Me2):

Pai si eu vreau sa il inlocuiesc cu unu mai bun care sa nu ajunga la 100%

| Me2 a răspuns (pentru Bogdan332):

Este foarte scump,si cum a spus si srsdani,vei pierde garantia,si in jocuri nu vei observa absolut nici o diferenta pentru ca placa video este slaba, si pe aia nu o poti schimba, e lipita
Vinde-l si daca mai pui ceva banuti poti lua ceva mai bun, daca nu ai nevoie neaparat de laptop, poti lua desktop