| usAlexGTX a întrebat:

Salut TPU! Mi am luat ieri un Iphone 11 Pro Max. L-am incarcat cu cablu original Apple la incarcator Samsung Super Fast Charger. De dimineata telefonul a dat freeze, sa inchidea singur si imi zicea ca bateria a fost schimbata, si nu imi mai arata cata baterie am deloc. Din ce am inteles Iphone-ul suporta 2.4 Amp maxim, cel cu care am incarcat avand 3Amp. O fi din aceasta cauza? Ce trebuie schimbat si cat ma costa? Multumesc anticipat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai update la telefonul ala? Pt ca unele telefoane au in program sa se incarce la un anumit amperaj, daca sesizeaza ca e altul decat a fost setat, atunci refuza sa incarce bateria.
Bateria ta este buna, doar ca sistemul ala de protectie nu-i mai da voie sa se incarce, tocmai ca detectat o sursa mai mare de curent.

Deci nu e vorba de incarcator original, poti folosi orice incarcator dar care sa fie de cat spune telefonul tau adica 2.4 A.Asa ca nu te apuca sa cumperi mai stiu eu ce avioane ca tot aia face.

Ar mai trebui sa verifici si voltaju, la original de cat este si asta cel ai de cat e.
Deja stii ca amperi is mai multi 3 cat ai zis, verifica si cati volti trebuie sa fie.

Acum recent am reparat un laptop pentru cineva, un Dell de asta d e prin 2017 fabricat, nu am mai reparat calculatoare de prin 2013, de cand am trecut la Apple.
Deci a fost pentru o cunostinta, mia a dus, cu tot cu incarcator, dar era alt incarcator.Bateria descarcata de tot.
Bag la incarcat, vine mesaj ca nu se incarca bateria ca nu e incarcatoru care trebuie.
Am cautat pe net, am vazut cat scoatea incarcatorul original, asta avea mai multi volt cred cu 0.5 v si cativa amperi. Deci are un sistem de protectie a bateriei, tocmai ca sa nu se intimple chestii ca si la samsungurile ale ce luau foc.
Firme ca Apple sau altele de astea mai serioase, nu se joaca, nu vor sa dea buleala, vor sa isi mentina clientii de aia cauta sa asigure dispozitivile ce le fabrica sa se mentina cat mai mult timp bune.

Deci am zis femeie uite trebuie incarcator.Am reparat raia laughing latopul ala, e bun i7 generatia 8, destul de bunicel,a a dus femeia incarcator,am pus,bum bateria se incarca,merge struna

Deci bateria ta na patit nimic, cel putin asa cred, doar ca are o protectie, ori la bateria ori la soft, de aia am intrebat daca ai facut update.
Daca are protectie la baterie, atunci va trebuie sa folosesti un incarcator ce scoate exact cat scoatea si ala original.
NU trebuie orginal neaparat.De erai pe linga mine iti dam eu incarcatoare cate vrei, moca laughing Apple.

Ce cred, este ca acu la telefoanele astea mai noi iphone 12 si 13 nu cred ca mai au protectia asta, am vazut ca unele chiar au si incarcatoare de pana la 20 amperi sau miliamperi ce or fi.
Deci vorbesc de incarcatoare Apple originale.

Dar eu zic sa verifici si voltaju, ala ar afecta sigur, chiar si milivolti mai mari, e daunator.
Amperii nu ar dauna, pentru ca nu ar avea cum.La o baterie nu se pompeaza curent, nu incarcatorul pompeaza curent in baterie, bateria isi trage curent de la incarcator
Incarcatorul doara pune la dispozitia bateriei curent, asa cum eu pot sa viu si iti pun la dispozitie 7 sticle de cate 1 litru de apa.Tu bei cata poti, bei cat intra in tine, no sa poti bea toate 7 nici daca ai vrea laughing la fel se intampla si cu incarcatoarele astea.
Bine ca unele luau foc ca erau prost facute.Erau slab facute sa se incarce f incet. Daca li se punea la dispiztie curent mai mult ele se inecau ca tiganu la mall laughing luau foc.

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu incalci delefon de la Apple cu incarcator de Samsung lol

| literallythesamebruh a răspuns (pentru Wr3nch):

Am un prieten care așa și-l încarcă de când și l-a cumpărat și nu are probleme. Bateria este problema in cazul de față.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce logica aveți unii. Va cumpărați iPhone scump dar nu aveți bani de un încărcător original. Hai ca m-ai făcut sa râd.

| usAlexGTX explică (pentru anonim_4396):

Telefonul il am de ieri, mi-am luat cablu dar nu am stiut ca imi trebuie si incarcator original. Bani am dar nu ma documentasem. Gresala mea

| anonim_4396 a răspuns (pentru usAlexGTX):

Greșeala ta a fost de prima data cand ai cumpărat o petardă SH, când puteai cumpăra ceva nou, original. Spre ex. EMAG sau istyle. Eu nu as avea încredere sa iau telefon SH.

| literallythesamebruh a răspuns:

Dacă este luat de pe flip sau din alt loc la mâna a doua atunci există și posibilitatea ca bateria sa fi fost schimbată și pusă una incompatibilă, la unul nou nu s-ar întâmpla așa ceva din câte știu eu. Încărcătorul nu are nicio legătură, eu încarc boxe portabile la 3amp chiar daca ele suportă maxim 1 sau 2amp, și telefoanele la fel. Ai nevoie de un acumulator original pe care îl poți cumpăra separat de pe net și să îl trimiți într-un service sau direct îl dai așa în service și îți vor face ei rost de baterie originală, doar ai grijă unde îl trimiți.

| usAlexGTX explică (pentru literallythesamebruh):

Da este la mana a 2a dar pana astazi, mergea perfect, bateria era detectata ca una originala si nu avea nicio problema.

| literallythesamebruh a răspuns:

Un acumulator original costa intre 200-300 de lei la care se aplică și manopera de 60 de lei din care stiu.

Răspuns utilizator avertizat