| anonim_4396 a întrebat:

nu inteleg care e faza cu Crackeri, Hackeri, Red Hats si Black Hats, adica eu daca am experienta in linux, stiu sa fac scripturi si sa dau ddos ce ma pot numi?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diverse denumiri pentru diverse peroane.

Tot ce e cu numele white e legat de cei experti in a face ceva bine si legal. Ce e cu numele de black e legat de chestii "ilegale" sau chiar ilegale.

Crackeri si Hackeri sunt de numiri legate de diverse "aptitudini". Ori ce care acceseaza ilegal chestii, ori cei care reusesc sa gaseasca slabiciuni in sisteme de securitete dar le raporteaza si nu le exploateaza samd.

Tu... te poti numi un utilizator incepator de linux care face tampenii

8 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

White hat - antivirus developers; black hats - virus developers; grey hats - eu, tu, noi, restul de 99% care stim si ilegalitati si chestii legale (un fel de hibrid intre ele, un om care nu e hotarat unde se incadreaza); red hats - e un grey hat avansat; practic ordinea e urmatoare:

- Evil -
black hats - evil expert
blue hats - evil apentice =) mediocre
green hats - noob (beginer)

- Good -
white hats - good expert
grey hats - noob (beginer)

- Hibrid -
red hats - expert level (good and evil)

Tu esti un fel de green hat catre blue. Pentru a lua centura "albastra" rolling on the floor) trebuie sa spargi un pc de la distanta cu tunel la firewall si inserare trojan. Hai ca nu e greu, la cte porturi are o placa de retea... mai mult dureaza scanatul. Cat timp stai in red hat type nu vei avea probleme mari. Invata si cum sa te feresti de hackuri, studiaza porturile, vezi ce face fiecare. Samd happy

| maraciucaeviata420 a răspuns (pentru DryIce):

Omg omg abia astept sa devin blue hats

| DryIce a răspuns (pentru maraciucaeviata420):

Esti constient ca e periculos? poti ajunge la parnaie foarte usor. Cand incepi activitatea asta va trebui sa devii "fantoma" si sa scapi de toate conturile online (un fel de a-ti pierde identitatea) si sa stai vesnic pe alte ip-uri. Daca faci experimente cu prietenii nu are nimic, dar daca incepi sa ataci banci si chestii serioase trebuie botnets, vpn, wifi beacons. Sper sa nu ajungi asa departe sincer. Ramai la stadiul de wifi hacking, sniffing, asta macar e safe. Hackuiesti pc-urile vecinilor. Macar pe wifi nu te depisteaza asa usor ca pe fir. STAI DEPARTE DE 3G NET rolling on the floor 3g/4g sunt in continua triangulare, te prind instant. De asta nici nu risca nimeni nici sa sparga conturile de telefonie. Practic e usor de facut hackul, e greu sa te aperi. Toti care ajung la parnaie ajung sa habar n-au sa se apere. Pe bune da un search google, "ports" ports list, what are ports? ...cand cauti asta iti prinzi urechile iti zic eu. E dezastru de greu si de complex ce se intampla acolo. Nici nu vrei sa stii cate porturi ai la pc, ce sa mai vorbim cate ai deschise, prin cate poti primi trojeni... Frate cand ajungi la porturi te poti numi blue hat. Va fi minune daca reusesti sa le descifrezi fara sa faci facultatea de calculatoare la poli. Eu le-am si abandonat ca nu ma consider nolifer, mie imi place sa mai snifuiesc cate un wifi pe ici colo, macar asta e safe. Oricum hackul e un hobi retard iti zic eu. Devii nolifer practic, mai degraba joci un mmorpg si te simti mai bine. Cand ajungi la partea de cracking sunt sigur ca o sa renunti big grin iti trebuie 3 gtx1080 numa sa te numesti ca faci cracking. Alea costa 12000 lei. Hackul nu merge fara cracking. Vesnic te izbesti de parole, care trebuie sparte, daca n-ai gear serios ce faci? renunti. Eu l-am si abandonat, hai ca iti zic niste programe de inceput, te joci si tu cu ele, NMAP, CYGWIN, Hydra, cudaHASHcat, reaver cu versiunea de windows - jumpstart si dumpper, wiresharck/cain and abel, netcat, networkactiveportscanner, radmin viewer, hoic, loic, crunch, firefox cu greasemonkey si cookie injector for cookie stealing sniff pe wifi, comviewerforwifi (windows wifi scanner - packet sniffer), anonymous doser, aircrack(invechit).cam astea ar fi cu ce m-am jucat eu si se gasesc freeware, eu ti le-am zis in ordine aleatorie cauti tu fiecare ce face. Si ca si astea mai sunt cu sutele.Bafta. spafu meu - sa nu te apuci de asta. xD

| maraciucaeviata420 a răspuns (pentru DryIce):

Partea cu porturile le stiu care sunt deschise si care sunt inchise, dar faza e ca astia de la provideru meu de rahat au aproape toate porturile deschise rolling on the floor, ai idee ce sa fac ca sa nu primesc ddos sau sa imi trimita cineva virusi sau pachete?, mda si loic dmn sau hoic cine mai foloseste eu folosesc doar VPS-uri.

| maraciucaeviata420 a răspuns (pentru DryIce):

Frate. dar nu inteleg care e faza cu trimisu virusilor prin porturi imi poti explica cum le fac?, imi trebuie Linux?

| TheAsp121 a răspuns (pentru DryIce):

Este foarte usor sa devi anonim*

| maraciucaeviata420 a răspuns:

Si mai e si white hats

| maraciucaeviata420 a răspuns:

@suntserios, dar ce e cu blue hats?