| Th30 a întrebat:

o intrebare legata de calculatoare(pentru cine se pricepe), daca as mai adauga o placa ram pe langa cealalta existenta, calculatorul ar rula programele mai repede? Astept raspuns, dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Lex169 a răspuns:

Desigur,prietenul meu.Acum totul depinde de marimea placutei de RAM si de cum le asezi.
De exemplu:
Ai o blaca de baza cu 4 sloturi DRAM.
2 de culoare alba si 2 albastre.
Trebuie sa fii foarte atent, ca in aceste sloturi sa existe perechi, adica sa spunem ca in sloturile albastre pui 2 placute RAM de aceeasi frecventa si producator pentru a asigura sincronizarea si functionarea lor corespunzatoare. Daca nu urmezi aceste criterii, cel mai sigur sistemul va da la pornire un BSOD.
Sper ca te-am lamurit.

1 răspuns:
| horia2012 a răspuns:

Absolut. Respecta specificatiile placii de baza la memorii si daca placuta pe care vrei sa o pui este mai mare decat placuta originala le schimbi pozitia.
Cea mare a ta, in locul celei vechi, cea veche, langa.