| LaUrUs96 a întrebat:

Pentru cei care se pricep....asi dori sa fac un upgrad de la un procesor dual core Intel la un i5 se poate ca placa actuala de baza am soket 775 iar la procesor spune ca are 1150! Deci as putea conecta procesorul la placa actuala de baza fara a fii nevoit sa iau o alta placa de baza ca banuiesc ca e de la aceiasi firma si ca nu e amd sa imi ceara AM3 ca soket? Dau funda (multumesc anticipat)

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa respecti socket-ul placii de baza atunci cand schimbi un procesor. In al doilea rand, numai producatorul placii de baza a testat mai multe procesoare si iti poate recomanda modele de procesor care sa fie perfect compatibile cu placa respectiva. Poti gasi aceste informatii pe pagina oficiala a producatorului placii de baza, in sectiunile modelului de placa pe care il detii (CPU list sau ceva asemanator).

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti.

| laurentiu80 a răspuns:

Nu se poate sunt sockete diferite, arhitecturi diferite. Daca vrei sa faci upgrade la un procesor quad core, ai putea sa-ti iei un q9400, q9550 sau orice procesor din seria q deoarece sunt pe sck 775.

| K0sti a răspuns:

Pai daca una e 775 si una 1150? Greu?

| GABYCRISTIAN a răspuns:

Nu ai cum asa ceva!