| anonim_4396 a întrebat:

Saluthappy

Vreau sa imi schimb si eu procesorul..am placa de baza G31-M7 TE. si un procesor Intel Dual core E2140 1.6ghz...

Imi puteti spune si mie niste procesoare compatibile cu placa de baza?

Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Nu am cumparat de la ei eu prefer pc garage dar sunt de incredere si e mag!

16 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=363&tab=3 astea sunt procesoarele compatibile! iti recomand un core 2 duo sau, daca ai bani, un core 2 quad! ce placa video ai?

| florin1979 a răspuns:

Apropo, nu se mai fabrica, platforma 775 este invechita, cauta un procesor second hand sau schimba platforma cu una noua, pe soclu 1155 sau AM3+

| Creţu곱슬곱슬한 a răspuns (pentru florin1979):

Pai eu as schimbao...si m-am gandit sa comand de pe Emag. oare sunt de incredere cei de la Emag?

| florin1979 a răspuns (pentru Creţu곱슬곱슬한):

Da, sunt de incredere!

| KodrutZ a răspuns (pentru florin1979):

De incredere, da, insa de multe ori gasesti acelasi produs in alte parti cu 10-15% mai ieftin si, eventual, cu mai multa garantie. Par example, acum vreo saptamana am luat un hard de 2 TB cu 464 RON si 3 ani garantie de la Vexio, iar acelasi model era vreo 520 RON cu doar 2 ani garantie la EMag.
P.S. A fost prima mea achizitie de la Vexio si cu siguranta nu va fi ultima. Sint mai putin cunoscuti, dar foarte bine vazuti in online in general, pe cind Emag au facut niste gafe magistrale (vezi porcariile cu promotiile de Revelion si stersul comentariilor negative...).

| florin1979 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu mi-am facut calculatorul, din componente, achizitionate in timp, de la pc garage, nu de la e-mag! au fost promti, seriosi, si sunt foarte multumit de ei! oricum, unele componente sunt mai scumpe la un magazin online, altele sun mai ieftine, na, e economie de piata! happy

| KodrutZ a răspuns (pentru florin1979):

Cel mai bine e sa iei frumos si sa cauti pe price.ro ce te intereseaza si sa alegi locatia cu cel mai mic pret care nu are o reputatie dubioasa (vezi cazurile recente cu cei de la cel.ro, apropos de reputatii dubioase...).

| florin1979 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai pus punctul pe i happy

| KodrutZ a răspuns:

Schimba tot, platforma e depasita, nu are rost sa mai bagi bani in ea.

| Creţu곱슬곱슬한 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu stiu.o sa ma mai gandesc la asta big grin

| Creţu곱슬곱슬한 a răspuns:

Ce ziceti? soclu 1155 sau AM3+?

| KodrutZ a răspuns (pentru Creţu곱슬곱슬한):

Depinde citi bani vrei sa ingropi in procesor. Eu as zice FM1.

| florin1979 a răspuns (pentru Creţu곱슬곱슬한):

Spune cati bani ai disponibili!

| Creţu곱슬곱슬한 a răspuns:

Bugetul este intre 300 - 550 lei

| Allysa0130 a răspuns:

Tot ce ii pe socket : Socket LGA 775. Un Intel Core 2 Quad ar fi recomandat