| Robert0920 a întrebat:

recent mi-am achiziționat un laptop sh Acer extensa 5230, problema este ca acesta are camera incorporată am încercat sa o pornesc dar nu reușesc, îmi apare o anume eroare (10 ), am încercat sa fac update la driver dar îmi spune ca folosesc cel mai nou soft, am Windows 7 32 bits, credeți ca nu merge deoarece nu exista driver pentru Windows.ul meu? Nu prea ma pricep la Pc si nu știu care ar putea fi problema si cum sa o rezolv, mulțumesc anticipat! Funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Aici gasesti driverele accesibile pentru laptopul tau:
http://www.acer.com/ac/ro/RO/content/drivers
Insa, dupa cum se vede, drivere pentru camera sunt doar pentru Win XP si Vista, ceea ce inseamna ca W7 are driverele incluse.
Daca iti da eroare, este posibil sa fie defecta camera sau chiar sa lipseasca.
Verifica si daca nu functioneaza cu programul Skype (Reglaje-camera), de multe ori doar in unele programe se activeaza.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Incearca activarea camerei web prin softurile sau paginile de socializare (Skype, Facebook).
Chiar daca exista drivere doar pentru Xp si Vista, acestea pot fi instalate pe Windows7 cu optiunea Compatibility Mode.
http://www.howtogeek.com/......windows-7/
Dupa ce instalezi driverele potrivite de pe pagina producatorului (vezi raspunsul lui Bula), incerci activarea camerei web.

| CPAElites a răspuns:

Ai activat camera cu ajutorul tastelor "Fn + depinde de laptop, trebuie sa fie una din tastele F, are un desen cu o camera"

Uite un exemplu ( Fn + F5 ) : http://bit.ly/2blvugv