| Unanonimdepetpu a întrebat:

Stie cineva cum sa mut Windows 10 de pe HDD pe SSD fara a fi nevoie de a reinstala Windows-ul?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Boot-ezi calculatorul de pe un SO separat, dupa care folosesti un program de clonare de discuri.

| cristimihailov a răspuns:

Nu prea ai cum sa faci asta usor. E mai simplu sa il instalezi pe ssd si sa il stergi de pe hdd.

Sau sa mergi cu doua versiuni in acelasi timp.

| nicu991 a răspuns:

Clonare cu Macrium Reflect.

| FrostpunkLover a răspuns:

Nu poti, Windows isi pastreaza caile spre fisiere prin instalatoare si registri; daca nu le poate gasi, s-a dus tot chiar daca ai copiat fisierele. El pastreaza niste chestii prin GPT, iar informatia aia nu este mutata pe SSD.

| nicu991 a răspuns (pentru FrostpunkLover):

Pe tine cine te-a pacalit? Eu am clonat cu succes partitia cu Windows 10 de pe un HDD cu programul mentionat mai sus dupa care am repornit calculatorul si a bootat direct de pe SSD fara nicio problema.