| florynflr19 a întrebat:

Tata are niste boxe mai vechi de jazz electronica industriala. Vreau sa cumpar alte difuzoare si nu prea stiu ce sa aleg la tweeter! La bass as alege un difuzor Bass-medii! Care ma ajuta si pe mine cu ceva sfaturi la tweeter si bass va rog? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Nu-i tocmai cea mai usoara procedura ce vrei tu sa faci. In primul rand, producatorul care a proiectat initial boxele a calculat randamentul pe care il da fiecare difuzor in raport cu volumul si constructia incintelor. Daca stii volumul macar cu aproximatie, te poti incadra cat de cat in specificatiile vitoarelor difuzoare. In afara de asta, trebuie sa cumperi tot pachetul (difuzoare, filtre, tweetere). Daca ai da detalii ca: volumul incintei, diametrul difuzoarelor/tweeterelor, ce fel este proiectata incinta (bass reflex/compresie/etc) si de asemenea bugetul de care dispui, probabil mai primesti ceva sfaturi.

| florynflr19 explică (pentru Utilizator1234):

Volum 40W bucata ( boxa), inaltele ( peste 8 cm diametru), medii 13 cm (fix), bass 20 cm (fix), este compresie. Vreau sa bag maxim 250 lei in ele! Nu vreau difuzoare de firma gen JBL sa dau 500 lei pe un difuzor!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru florynflr19):

Ti-am lasat mesaj. Vpd=Lxlxh - unde pd este un paralelipiped dreptunghic (ca incinta unei boxe). Asta pentru viitoare proiecte, cine stie.