| TheFootballPlayerAndrey a întrebat:

Tocmai am pus mana pe un sistem audio 5.1, care are 3 mufe jack ce trebuie introduse in placa de sunet a PC-ului. Ma gandeam sa il conectez la un laptop, care are o singura intrare jack, ceea ce inseamna ca voi putea folosi doar 2 boxe. Exista vreun adaptor pe care il pot cumpara, astfel incat sa imi functioneze toate boxele? Nu ma intereseaza sa mearga functia surround, doar sa se auda toate boxele. Multumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mufa de iesire este cu 2 canale (stereo), care se poate trimite pe 4 boxe paralel (2 in fata + 2 in spate) cu ajutorul unei mufe distribuire pentru jack de 3.5 mm.
https://www.emag.ro/......DYFLYVBBM/

A 5-a boxa ("subwoofer") n-ai cum sa-l conetezi (are nevoie de un circuit special, cu filtru pentru sunete joase + amplificator)

| TheFootballPlayerAndrey explică (pentru Bula):

Fie nu inteleg eu raspunsul, fie nu intelegi tu intrebarea. Din subwoofer in ies 3 mufe jack (satelitii si subwooferul sunt facute perechi cate 2, 2 mufe RCA la jack pentru boxele din fata, 2 mufe RCA la jack pentru cele din spate si 2 mufe RCA la jack pentru boxa din centru si subwoofer). Ma gandeam ca o posibila solutie ar fi un adaptor ca acela pe care mi l-ai aratat tu, dar cu 3 intrari jack si o singura iesire, cu toate ca am cautat tot internetul si nu am gasit (poate n-am cautat destul de bine).

| Bula a răspuns (pentru TheFootballPlayerAndrey):

Cele doua boxe din fata + cele doua de satelit se conecteaza la nufa aratata.
Mufa boxelor de mijloc (subwoofer si centru) nu-l conectezi, aceste difuzoare fiind de regim special de prelucrare electronica.