| Explosive97 a întrebat:

vreau sa imi cumpar un Router Wireless in primul rand as dori sa stiu care este diferenta dintre TP-link si D-Link si care este mai bun.
2. Avand net de la RDS-RCS ce ar trebui sa stiu cand il cumpar

P.S Eu am internet prin cablu fibra (PPPoE) si am vazut ca se baga in router firul de intra normal in telefon?
Dar avand in vedere ca nenea ala cand a venit sa imi bage net-u a desizolat el firele pe acolo si la unele le-a pus mufa de intra in pc si una la telefon.
Mai merge sa bag firul de la telefon in router

Răspuns Câştigător
| dDiiana a răspuns:

Da tu nu ai treaba cu telefonul, n-are nicio legatura router-ul cu telu daca te referi la ala fix. faci asa, e simplu, in primul rand i-ati un router care sa aiba semnal pe o raza de cel putin 100m,asta daca vrei sa il folosesti si pe vreun mobil sau laptop,tableta etc,pentru a nu-ti pica netu prea des. si cu instalarea e simpla, router-ul o sa vina impreuna cu un dvd, ceva cabluri care poti conecta mai multe pc-uri. mai intai scoti cablu din pc de la net, il bagi in primul port de la router (wan), dupa care bagi alt cablu care vine in pachet in oricare port vrei de la router si din router il bagi in pc. si atat, poti intra de pe ce vrei. si inca ceva, securizeazal. te uiti pe manul si vezi cum.

7 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Trebuie sa ai un splitter din firul principal pe care iti vine tv-ul, net-ul si telefonul la un moment dat se imparte semnalul pentru net si telefon. Mufa Lan (de net) trebuie sa o introduci in router iar din router poti da net atat wi-fi dar si in continuare prin cablu. Eu as lua acesta: http://bit.ly/router-wireless

| xanderblackx a răspuns:

Daca vrei un router fiabil, cu un sistem de operare stabil si care sa se "muleze" pe cam toate preferintele tale, recomand ubiquiti.

http://wifimag.ro/2.4-ghz/ubiquiti-airrouter

http://wifimag.ro/2.4-ghz/airrouter-hp

lasa celelalte trosnituri

numai bine

| GutuvanMorgan a răspuns:

ALege Dlink, sunt ceva mai vechi pe piata. Mufa de internet din spatele calculatorului se introduce in router la WAN line, iar in LAN 1, 2, 3 sau 4 se introduce cablul ce l-ai primit o data cu routerul, un capat in router si unul in spatele calculatorului> o sa ai nevoie de-un prieten sa ti-l configureze sau cineva cu experienta. bafta

| John1973 a răspuns:

D Link sunt mai bune per total, dar si tplink au luat teren in ultimul timp http://bit.ly/1r4WEwd

| Explosive97 explică:

Aceasta configurare in ce consta?
Toate routerele sunt universale?
Nu imi trebuie ceva special pe tipul meu de retea?

| Explosive97 explică:

Ok mersi am sa ma duc zilele astea sa iau unul si inca cv sunt si routere universale?
Adica am vazut ca pe unele specifica doar cateva retele compatibile PPPoE...
Si acel router o sa imi scada viteza la net pe pc daca da atunci cand sunt la pc pot sa scot firul din wan sa il bag inapoi in pc?
Mie imi trebuie doar pentru tableta si TV.

| Explosive97 explică:

Inca astept straight face