| anonim_4396 a întrebat:

Momentan folosesc internetul prin cablu dar as vrea sa trec la wireless. Intrebarea mea este ce trebuie sa fac? Nu ma pricep deloc...stiu doar ca trebuie sa imi cumpar router big grin. Trebuie sa mai platesc ceva in plus la abonamentul de la internet (rds)? Mi-as dori sa am wi-fi pentru telefon in primul rand. Si inca ceva...am un calculator mai vechi si ma gandeam ca este posibil sa nu imi mearga internet wireless pe el. Ce este nevoie sa cumpar pentru a merge? Si daca ati putea sa imi recomandati un router cat de cat bun dar si la un pret accesibil?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Dupa ce iti cumperi router bagi cd-ul de la el si urmezi pasii care te indruma acolo. O sa-ti ceara la un moment dat sa alegi tipul de conexiune pe care il ai (pppoe)si sa introduci userul si parola aia de pe contractul de rds pe care ai primit-o cand ai semnat contractul. Dupa ce ai reusit sa faci asta daca totul decurge normal atunci cand o sa legi un cablu din router in calculator direct nu vei mai avea nevoie de scurtatura aia de pe desktop la care ii dai connect ca sa se conecteze la internet, el conectandu-se automat la nivel de router si iti transmite internetul direct fara restrictii. Merge si pe calculator mai vechi nu sunt probleme. Atentie la router! Cand il setezi alege criptare prin WPA2 si seteaza o parola pe care sa o ti minte, cand vei vrea sa te legi la router te va intreba parola aia. Daca vrei sa fi in siguranta deplina poti sa setezi filtrare pe mac: oferind acces la internet doar dispozitivelor tale (asta presupune sa introduci MAC-ul fiecarui dispozitiv in setari, ii mai complicat).

| Gas a răspuns (pentru Gas):

Nu se platesc taxe suplimentare providerului de internet daca ai router.

3 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

TP-Link sunt cele mai bune rutare sau cele Trenda.

http://www.cel.ro/......a-w316r-l/

http://www.cel.ro/.......0-2t2r-l/

| anonim_4396 explică (pentru itsoft):

Multumesc mult pentru raspuns!