| TheHeineken a întrebat:

vreau sa imi iau un procesor mai performant dar aici e problema ca nu stiu daca se potriveste cu ce vreau eu.Am un procesor Intel celeron E3200 2.4ghz si am vazut un procesor Intel core 2duo R7200 3Mb cache 2. 53ghz se potivesc sau daca il pun imi ia foc pc? ofer funda!

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Presupunând că placa ta de bază folosește socketul LGA775, iar procesorul pe care vrei să-l cumperi este pe același sockert, da se potrivește fără probleme.
Dar trebuie să fi atent la socket (numărul de pini).
Eu din câte știu, nu se mai fabrică procesoare pe socket 775, deci ai grijă să nu îl cumperi degeaba.

| TheHeineken explică (pentru 0rlando):

Da am socket 775

| 0rlando a răspuns (pentru TheHeineken):

Uită-te pe site-ul de unde vrei să-l cumperi dacă și acela este tot pe 775.
Dacă este la fel, atunci va funcționa fără absolut nici o problemă.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru TheHeineken):

Da,suporta core 2 duo pe socket 775 lga(1333 fsb maxim)

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde de placa de baza pe care nu ai specificat-o! Procesorul pe care vrei sa-l achizitionezi este si pe socket 755lga cum este actualul, conteza ce suporta placa ta de baza! Verfica compatibilitate pe site-ul producatorului.

| TheHeineken explică (pentru ROB3RT89):

Placa de baza este biostar group G31D - M7

| alin567 a răspuns:

Ce socket are placa ta de baza?