| alexandrUUUU78463724 a întrebat:

Vreau sa imi ubgradez placa video. A mea e nVidia GeForce4 MX 4000 si vreau sa imi iau una 512 mb, 128 bit sau 1gb 128/256 bit daca puteti da link de la placa ar fi super! Funda (Gas againbig grin)

11 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Uite o placa buna. http://www.okazii.ro/......a122108951 512MB si 128 biti.

| alexandrUUUU78463724 explică (pentru florin1979):

Nu scrie nicaieri de biti

| florin1979 a răspuns (pentru alexandrUUUU78463724):

Uita-te in partea de jos a paginii, a linkului care ti l-am dat. Eu acum iti trimit de acolo copy/paste happy Graphics Engine ATI Radeon HD 3650
Bus Standard AGP
Video Memory DDR2 512MB
Engine Clock 725 MHz
Memory Clock 1 GHz ( 500 MHz DDR2 )
Memory Interface 128-bit
DVI Max Resolution 2560 x 1600

Memory Interface 128-bit

| Gas a răspuns:

Ti-am zis ca nu sunt specialist pe placi video, dar ce pot sa-ti zic ii ca una de 512/1024 MB pe 256b te costa ceva, asta daca gasesti asa ceva sa mearga cu slotul de pe placa ta de baza.

| Gas a răspuns:

Destul de dificil sa mai gasesti o placa video pe agp noua si la un pret rezonabil... in general tot second-handuri despre care nu sti in ce stare sunt... este pur noroc.

| Veromon a răspuns:

Man, cred ca a sosit timpul sa faci un upgrade la calculator... probabil a implinit 10 ani, orice upgrade ai face la el, nu o sa simti un mare plus de performanta. O sa montezi placa video pe AGP de 512 mb, cu care oricum nu o sa joci cine stie ce jocuri si mai costa o gramada de bani la care o sa iti trebuiasca mai mult ca sigur si o sursa, a ta e probabil praf si nu o sa o poata alimenta bine o placa video de top din seria celor pe agp. Pe urma o sa constati ca ai prea putina memorie, ddr - care este foarte scump, acum e nevoie de un 4 gb ca sa fie decent... pe urma ajungi la procesor, adica game over. Strange bani si cumpara un calculator second hand, cu ddr 3, o sa bagi un 5-6 mil dar merita! Pe ala vechi il poti vinde sa mai recuperezi din paguba, il dai cuiva care vrea sa navigheze pe net si sa vada filme. Parerea mea!

| alexandrUUUU78463724 explică (pentru Veromon):

Mda si daca ar fi asa dai si tu un site? cu pc'uri si totusi pe pc am 1.5 gb rami, procesor 2, 4 ghz placa de 256 mb 64bit si totusi imi merg jocurile nu prea vechi (fifa 2009, torchlight2, bloodrayne2, gta san andreas far cry 2. e daca dai si un site cu un pc bun ai funda!

| florin1979 a răspuns (pentru Veromon):

Tu ai dreptate dar un pc de gaming cat de cat decent porneste de la 1500RON. Sa poti juca toate titlurile de pe piata happy

| alexandrUUUU78463724 explică (pentru florin1979):

Florin imi dai si mie un link cu un site de pc second?

| florin1979 a răspuns (pentru alexandrUUUU78463724):

Te astept pe mess acolo discutam mai pe larg. :P
http://www.diabloscomputer.ro/pc-hp-compaq-dc7800cmt-e6550-4gddr2-160gb-dvd uite asta este un pc destul de ok, dar sa ii pui placa video dedicata. cumpara un hd 7750 si joci orice joc la high pe monitor cu rezolutie minca.