| Virk a întrebat:

vreau sa intreb ceva, cum pot sa imi mut internetul in alta camera? Tocmai ce mi s-a terminat camera mea personala de construit si acum vreau sa ma mut acolo. Problema este ca am un modem care este conectat la un fir care e conectat si la televizor. Mai este un fir care nu este in camera cealalta noua. Pot sa scot firul din televizor si sa plec in camera aceia? Va merge modemul fara cablul acela care nu e in camer apersonala (totusi cred ca cablul ala este cablul principal de internet) va rog ajutati-ma, mersi

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Suna la firma de unde primesti internetul si ceri sa-ti instaleze un cablu nou, unde doresti.

O varianta mai complicata este sa faci tu:
Trebuie sa inlocuiesti cablul care leaga calculatorul de modem.
Masori cat de lung trebuie sa fie in total cablul nou de la modem pana la locul unde iti va sta calculatorul (evident, aranjat dupa mobile, peste usa, etc. sa nu se impiedice cineva de el. Aduni 2 metrii pentru rezerva si cumperi un cablu cu lungime cel putin atat de lung. Cablul se numeste "cablu pentru internet, cu mufe UTP pe ambele capete" si se gaseste in magazine unde se vand calculatoare si componente.