| RecKinul a întrebat:

Vreau sa trag internet de la vecini. Mai pot lega inca un modem la acelasi cablu de telefonie si cum se face? Merg mai multe modemuri pe acelasi cablu?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Din cele de mai sus, deduc faptul că vecinul are internet prin modem ADSL (doar alea se leagă la cablul telefonic).
1. NU poți lega mai multe modemuri la un singur cablu.
2. În funcție de distanța dintre voi și tipul modemului său, poți adopta una dintre următoarele soluții:
a. dacă e aproape și are un port LAN liber, tragi un cablu. La cablul ăsta poți lega fie direct un PC, fie un router wi-fi și o să ai și rețea fără fir prin casă;
b. dacă e relativ aproape și are un modem wi-fi poți să intri direct în rețeaua lui, sau poți cumpăra un „range extender" și să ai propria rețea.
c. dacă e departe - mai greu. Trebuie să iei un router bun pe care îl pui la el + o pereche de antene directive meseriașe. A doua antenă o pui la un range extender tot așa, mai de Doamne-ajută, la tine acasă.
Cam asta ar fi.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa tragi cablu de la modemul lor, la calculatorul tau, sau la un spliter

| AnKuXor a răspuns:

Nu merg mai multe modemuri pe acelasi cablu pentru ca operatorul de Internet iti da doar un AP(access point), ai putea folosi o antenna Wi-Fi mai mare la modem si la tine acasa care sa comunice prin ele.
Trimite-mi mesaj pentru alte informatii.

| kanechy a răspuns:

Da merge, te folosesti de lanurile ramase.