| Robert1989 a întrebat:

Salut tutuor! Am si eu un sistem genius 5005, se aude foarte bine, clar, dar daca il dau la maxim gen se intrerupe si trebuia sa ii scad volumul gen pe la jumatate. Stie cineva care ar fi problema si daca se rezolva?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Inlocuirea potentiometrului ( asa arata https://www.google.ro/......ps?/search este o operatiune simpla si nu costa mult. Du-l la un service (gen depanero) si se rezolva.

| Robert1989 explică (pentru danutzu96):

Sistemul l-am luat de 2 zile, se aude foarte bine si clar nu mai ca asta e problema si vreau sa mai investesc ceva si sa il fac calumea de tot. Multumesc mult pentru ajutor! big grin

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Trebuie sa spui si ce sistem de operare ai (pe linux mai face figuri daca nu sunt facute setarile calumea). Poate fi si deteriorarea stratului conductor din potentiomentru.

| Robert1989 explică (pentru danutzu96):

Win 8.1 ..Cand mai ramane un sfert din volum sa il dau in spre maxim se opreste si nu se mai aude nimic. Si cum adica deteriorarea stratului conductor din potentiomentru?

| Robert1989 explică (pentru danutzu96):

Si am mai observat ca la fel e si cand e volumul la minim tot la fel se intampla, adica de la un sfert incolo se aude, asa si la volum maxim mai ramae un sfert in plus de volum si nu se aude nimic. E ceva de genu la volumul minim se aude de la primul sfert de volum incolo si la volumul maxim mai ramane un sfert in care nu se mai aude nimic daca intelegi la ce ma refer

| danutzu96 a răspuns:

Incearca si pe alt dispozitiv (telefon/tableta)
Potentiometrul are un strat conductor care daca se "curata" se aud pocnituri sau se intrerupe.

| Robert1989 explică (pentru danutzu96):

Am incercat si cu telefonul si tot la fel ..Si asta se poate rezolva? Adica pot sa il repar?