| fanto a întrebat:

Salut tuturor. Am un laptop cu placa video integrata Intel hd graphics 3000, procesor i3, 4 gb ram DDR3. As vrea sa maresc placa video si sa iau din rami. Am auzit ca se poate. Daca stiti va rog spuneti-mi si mie. big grin

Răspuns Câştigător
| Komarov a răspuns:

Da se poate lucrul asta acest lucru se numeste overclock la placa video integrata ea isi face share din ram aproape la orice pc/laptop exista o optiune din bios care poate mari valoarea placii video dar nu te ajuta cau absolut nimic... si risti sa iti arzi procesoru sau chipsetul video deci nu te incurajez sa faci asa ceva e posibil dar e nesigur eu iti zic din propria experienta si nu doresc nimanui sa i se intample asa ceva este foarte riscant si incearca si tu sa cumperi un pc ca acum sunt ieftine

| fanto explică (pentru Komarov):

E putin mai complicat la mine. cu banii care i-am dat pe laptop puteam sa imi iau un pc bun. dar cum am zis e ptin complicat. Oricum multumesc pentru sfat

| florin1979 a răspuns (pentru fanto):

Te rog sa ma scuzi, am gresit, nu am fost atent ca ai laptop. trebuia sa fi luat unu cu placa dedicata. sad sau un desktop.

4 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Fa rost de bani si cumpara o placa video dedicata. Ce rezolutie are monitorul? ce sursa ai? cam cati bani poti strange?

| MenInShadow a răspuns:

Overclock sa nu faci in viata ta, risti sa-ti arzi placa.
Si overclock, din cate stiu eu, e cu totul altceva, dar nu intru in subiect.
Da, se mareste din bios, dar nu ajuta cu absolut nimic, am incercat, aveam de 64 mb, o maream pana la 256, si era tot de 64, indiferent cat arata acolo, putea sa arate si 15 gb si tot o placa de 64 mb era.
Deci, merge, dar degeaba, e o prostie.