| Pavel237 a întrebat:

Salut utilizatori, am o nelămurire, astăzi când am deschis un joc care este de pe steam îmi apare un cmd pentru 1 secunda. Asta nu s-a mai întâmplat pe acel joc, viruși nu cred că am deoarece abia mi-am pus Windows, va rog cine sa îmi spună de la ce sa fie, sa fie oare viruși?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu e vorba ca te-am prins ca ai cont clona, este ca nu ti-am inteles teama desi ti-am spus sa rulezi softurile de mai sus sa vezi daca chiar ai ceva malware in PC
Si eu pot avea malware de care sa nu stiu de exemplu daca am descarcat acum cativa ani un soft de pe net, soft pe care il am ca si kit dar neinstalat, soft pe care nu l-am folosit niciodata dar l-am mutat de pe HDD extern pe PC in ani si ani, dupa ani de zile daca as verifica cu softuri anti-malware imi pot indica ca acela soft este malitios desi nu ar face nimic in mod normal pana la instalarea lui efectiva sau pana la al rula, daca este intr-o forma de arhiva de exemplu va fi un malware inactiv
si da, am gasit softuri inactive care ascundeau malware ruland diferite aplicatii anti-malware, softuri malitioase pe care simpla solutie antivirus nu le vede de cele mai multe ori!

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut,draga pavel ti-am raspuns si eu la exact aceeasi tip de intrebare, dar pusa de pe alt cont de catre tine, nu iti face grii, cmd nu e despre virusi https://www.tpu.ro/......ara-mi-am/

care este nelinistea ta si de ce iti este teama de virusi daca :
1.ai instalat recent sistemul de operare
2. joci doar prin steam care este o platforma sigura!
3. nu ai in PC jocuri piratate sau alte softuri, care pot fi sursa de malware si troieni, fie si inactive acele softuri

Pentru linistea ta doar, am recomandat sa descarci si sa dai sa scanare cu urmatoarele solutii anti-virus/anti-malware :

ESET online scanner >> https://www.eset.com/int/home/online-scanner/

malwarebytes >> https://www.malwarebytes.com/mwb-download/thankyou

Cu siguranta nu vor gasi nimic, insa pentru ca te vad ca esti anxios, daca afiseaza ceva cele 2 solutii de mai sus adica daca gasesc infectii, poti veni cu un print screen la ceea ce ele au gasit in urma scanarii si eu sau alti useri te putem ajuta ce sa faci in continuare!

| Pavel237 explică (pentru Simpatic):

Mai prins mulțumesc pentru răspuns îți doresc toate cele bune

| Simpatic a răspuns (pentru Pavel237):

Nu e vorba ca te-am prins ca ai cont clona, este ca nu ti-am inteles teama desi ti-am spus sa rulezi softurile de mai sus sa vezi daca chiar ai ceva malware in PC
Si eu pot avea malware de care sa nu stiu de exemplu daca am descarcat acum cativa ani un soft de pe net, soft pe care il am ca si kit dar neinstalat, soft pe care nu l-am folosit niciodata dar l-am mutat de pe HDD extern pe PC in ani si ani, dupa ani de zile daca as verifica cu softuri anti-malware imi pot indica ca acela soft este malitios desi nu ar face nimic in mod normal pana la instalarea lui efectiva sau pana la al rula, daca este intr-o forma de arhiva de exemplu va fi un malware inactiv
si da, am gasit softuri inactive care ascundeau malware ruland diferite aplicatii anti-malware, softuri malitioase pe care simpla solutie antivirus nu le vede de cele mai multe ori!

| lpavel a răspuns:

Nu e de la virusi! Ruleaza in fundal un program din windows...

| Pavel237 explică (pentru lpavel):

Deci spui că nu este nimic nu mi-a mai apărut acel cmd

| lpavel a răspuns (pentru Pavel237):

Absolut, nu ai nimic, totul e in regula!

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Daca zici ca e de pe steam instalat, atunci jocul ala doar isi initializeaza ceva.