| WhiteTheShowZ a întrebat:

Salut.Vrea sa imi recomandati o placa de baza buna, rezistenta si compatibila pentru wishlist-ul asta. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1408873/
Va multumesc.Nu vreau comentarii gen: Nu stiii ce e cu tine(in sensul ca sa iti iei o placa) sau etc.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Cauta totusi un mouse pad cu cristale Swarovski, zic eu. DDR4, condensatori solizi, suport XMP si memorie la 2133, toate bune si frumoase - http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/b150m-pro4s/

22 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu e bun, arunci cu banii aiurea pe periferice la suprapret cind ai putea sa plusezi la placa video. Plus ca daca vrei monitor de gaming, atunci iei ceva la 1 mersi/144 Hz...

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

Eu as vrea sa ma apuc bine de gamin pentru cs go si alteleca daca bag intr-o placa video nu stiu daca are rost ca nu ma apuc de Youtube.happy :*

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

E buna placa de baza la toate componentele?

| KodrutZ a răspuns:

Mdah, oferta cu SSD-ul inclus o ratezi oricum, se pare. Revin dimineata cu un wishlist. Mare minune sa cumperi anul asta ceva...

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Wishlistul tau era cam 6600 RON, cu tot cu placa de baza treceai de 7000. Eu in mai putin de 7200 am facut urmatoarele (ordinea e aleatorie):

1. Monitor adevarat de gaming, extensie de garantie 2 ani pentru el (ca sa stai 5 ani linistit)
2. Placa video 980 (!) cu overclock din fabrica, garantie 3 ani, la care poti sa platesti citiva lei in plus (probabil vreo 200, ma gindesc, depinde de la caz la caz) si sa extinzi garantia la 10 ani (da, ZECE).
3. Periferice bune pe care nu arunci banii aiurea (vezi mai sus in ce am bagat diferenta)
4. Placa de baza cu suport nativ pentru memorii la 2133 si in care poti sa infingi pina la 64 GB, daca cumva ai vreo nevoie in viitor sa rulezi 3 instante de Crysis 4 in paralel sau mai-stiu-eu-ce.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1409113/
Dupa ce aplici voucherul, pretul final ar trebui sa fie in jur de 7100. Oferta cu SSD-ul inclus am impresia ca a expirat, din pacate.

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

Ms,,,e totul acceptabil, o sa mai ma gandesc la Mouse si la Mousepad.

| KodrutZ a răspuns (pentru WhiteTheShowZ):

NU are sens sa iei soarec de mai mult de 6000 dpi decit daca joci pe 3 monitoare. Eu am un G400 de citiva ani - http://www.pcgarage.ro/mouse-gaming/logitech/g400/ - si il tin la 2800 vertical si 3200 orizontal. 3600 e deja cam scandalos de sensibil. La soarec si pad citeste si tu comentariile, nu te arunca la niste nume de rahat. Razer e 90% reclama si 10% produsul.
maoze: Am tot avut placi de baza ieftine de 20 de ani incoace. Atita vreme cit nu discutam de OC, nu e cazul ca o sa il tina mai putin asta. Placa de baza ieftina - mai putini conectori, software mai saracacios, etc. In cazul lui, chiar nu e ieftineala - are retea Intel, daca ai observat bine. Aceeasi retea integrata pe care o gasesti in placi de 2 ori mai scumpe.

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

E bun wishlist-ul? Vreau sa stiu daca este tot compatbili.Atat.=]].http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1409233/
imi spui ce nu e bun si trebuie schimbat.Sunt incepator frate. :)

| KodrutZ a răspuns (pentru WhiteTheShowZ):

970 e serie cu probleme. Si mult mai slab wl-ul ca ce ti-am facut eu. De cacatul ala de pad de 200 RON... no comment.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Si eu voiam sa imi iau pad metalic, am citit review-uri de m-am plictisit si mi-a ajuns. Am luat un A4 Tech XMP200 sau cum naiba se cheama, ala mic de la A4Tech. Il am de vreo 3 ani si nu s-a rupt sau mai stiu-eu-ce.

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

Mouse padul m-am gandit bine si i-au cum ai zis tu.Dar placa? As vrea sa fie pana in 2000 Ron. Dami tu una buna.

| WhiteTheShowZ explică (pentru WhiteTheShowZ):

Cum adica la pad metalic care e diferenta din asta care ti l-am dat eu Croshair metalic si celalalt care il ai tu?

| KodrutZ a răspuns (pentru WhiteTheShowZ):

Metalic la modul general, costa cit nu fac. Am citit sute de review-uri pe Newegg, TigerDirect, Amazon. Ala al meu propriu si personal e de-asta textil. Cel pe care ti l-am bagat in wishlist... vezi ce zic oamenii.

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

Dar placa? Pana in 2000rom? Daca tot zici ca Placa video GIGABYTE GeForce GTX 970 OC WindForce 3X 4GB DDR5 256-bit nu e buna(merge gta 5 70- 80 fps pe ultra)

| KodrutZ a răspuns (pentru WhiteTheShowZ):

Ai zis sa te tina ~5 ani. GTA 5 imi merge fluent cu aproape toate la maxim si pe GTX 750 Ti... Nu te uita la cacaturi gen GTA, uita-te la Witcher 3 de exemplu. http://www.guru3d.com/......iew,5.html
P.S. In viitor bugul de alocare a memoriei la 970 o sa faca maaaari probleme. Daca tot zici de jucat chestii la Ultra.

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

Deci ce placa video imi recomanzi daca asta nu e buna?

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

Eu am zis pana in maxim 2000ron dar zi-mi asa, care sunt mai bune? http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/ sau http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/ zi-mi diferenta si fara nervi sau ceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru WhiteTheShowZ):

Ai zis prost. Eu ti-am facut sistem fix la bugetul la care facusesi tu wl-ul, fara placa de baza. 970-urile au o buba din fabricatie, TOATE. http://www.guru3d.com/......n-bug.html
Sub 2000 iei R9 390, daca vrei sub 2000 placa video musai. Daca vrei sistem de gaming, cel mai bun intr-un pret anume, dai bugetul total si nu faci mofturi ca vreau placa de atit sau mouse de atit. La o adica periferice poti sa mai iei in timp, dar placa video daca iei la 1700 RON si te trezesti sa o schimbi peste o luna ca nu se comporta cum asteptai tu, pierzi o gramada de bani la vinzare.

| WhiteTheShowZ explică:

Totul e bun?

| WhiteTheShowZ explică:

Ok Am inteles.

| maozedoor a răspuns:

Salut,
Bine zice Kodrutz, unele periferice nu si vad rostul ex: mouse razer chroma e mai bun pentru cs go, daca nu faci streaming sau videouri pentru youtube 8 GB de Ram la 2133 pentru gaming sunt arhisuficienti.
Orienteazate spre o placa de baza mai scumpa ca sa nu o schimbi peste un am si ceva+ un monitor pe 144Hz cu 1 mersi timp de raspuns! have fun!