| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, vreau sa imi fac un pc pe piese si as vrea sa stiu daca orice sursa este compatibila cu orice placa de baza, am citit ca nu chiar orice sursa este compatibila cu orice placa de baza? Din cate am inteles trebuie sa aiba un anumit numar de pini sursa pentru a putea fi conectata la placa de baza? Nu prea inteleg ce inseamna chestiile astea la sursa:
20+4 Pin ATX
4+4 Pin ATX/EPS
6+2 PCI-E
Daca mi-ati putea spune daca sursa asta este compatibila cu placa de baza as fi recunoscator, multumesc anticipat:
Sursa: https://www.pcgarage.ro/surse/aerocool/vx-plus-600-600w/
Placa De Baza: https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/a520m-ds3 h/

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) Placa de baza isi ia curent din sursa prin alimentarea ATX, cu 24 de pini.
Mai exact, sunt 20+4, adica e o mufa compusa din una de 20 si una de 4, alaturate intr-una singura, pentru ca mai demult, in versiunea initiala a conectorului, (cand placile consumau mai putin) era nevoie doar de 20 de pini.
(anii 2002., 2005, cam asa)

In zilele noastre e nevoie de toti, si nici nu ajung, asadar mai exista o mufa ce alimenteaza placa de baza, si anume o mufa cu 4 sau 8 pini, (4+4 in cazul tau, deci 8) sau pe unele placi, e o mufa de 8 si inca una de 4, totalizand inca 12 pini.

4+4 Pin ATX/EPS

Placa ta de baza necesita alimentarea de 24 pini pe care orice placa de baza o cere, si in plus, inca o mufa ATX/EPS cu 4+4pini, adica 8.
(exista si surse mai vechi care au doar o mufa ATX/EPS cu 4 pini, si acelea nu ar putea alimenta aceste placi de baza care cer 4+4, fara sa se arda).

2) eu mi-am facut datoria.
Sursa aleasa de tine nu e chiar cea mai proasta din lume, insa e departe de a fi una sigura, cu care sa ajungi departe.

Ca sa fiu pe subiect, are acel conector ATX/EPS cu 8 pini (4+4) necesar placii de baza.

Insa are si randament mai slab, ventilatorul e mult mai zgomotos decat la o sursa de calitate, si nu are protectii decat pe hartie.
Sper sa nu iti pocneasca totusi inainte sa se termine garantia.

PS: cand o sursa se arde, exista 70% sanse sa iti iei adio de la tot calculatorul.

| AnonimDedicat explică (pentru NLS):

Mi-ai putea recomanda tu o sursa te rog pentru placa aia de baza? Eu o sa-mi cumpar placa bideo gtx 1650 si un ryzen 3

| NLS a răspuns (pentru AnonimDedicat):

Https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12iii-550-80-plus-bronze-550w/

Asta!
Desi are doar 550W, e de vreo 10 ori mai buna decat ce ai ales tu, si tine componente mult mai puternice decat ai sa folosesti.

Daca vrei neaparat de 600W, ar mai fi o alternativa:

https://www.pcgarage.ro/surse/cooler-master/elite-v3-80-plus-600w/

La surse conteaza BRANDUL inainte de putere.
Nu ajuta cu nimic ca scrie 1000W pe ea, daca scrie si Delux, Rasurbo, Akyga, Serioux, LC-Power, Rhombutech, Xilence, si altele (si nJoy cam intra aici, si Segotep.).

Si tot nu inteleg de ce nu vrei sa alegi calea mai performanta.
i3 10105F este cu 30-40% mai puternic, si o sa te tina mi mult.

Inca nu l-am avut in mana sa il testez, dar o sa-l cumpar in aproximativ 2 saptamani, sa upgradez sistemul unui nepotel.

R3 1200 a fost un procesor foarte bun, pentru anul 2017. Acum e depasit, si AMD nu are nimic in oferta care sa il inlocuiasca, in aceeasi gama de pret.
A avut 3100 si 3300X, dar nu se mai gasesc pe nicaieri, sau daca sunt pe undeva, sunt nesimtit de scumpe.

De HDD te poti lipsi pentru o perioada, cu SSD sistemul va zbura, in special in Windows, dar si la jocuri o sa observi o diferenta de fluiditate, si un timp redus de pornire, incarcare, incarcare intre nivele...

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Iati o sursa cat mai mare, chiar daca pentru inceput nu folosesti cat poate scoate, e buna pentru viitor in caz ca adaugi stiu si eu ceva mai puternic.
Deci orice sursa este compatibila cu orice placa de baza.Dar apoi comnteaza si ce pui pe acea placa de baza, se face un calcul cat consuma toate ce se vor conecta la acea placa si cumperi sursa respectiva.
Dar cu cit e mai mare cu atat mai bine.