| berlin a întrebat:

Salut vreau sa-mi cumpar o sursa pentru pc si nu stiu cum s-o aleg sa fie mai mica sau mai mare in wati acum am o sursa de 420wati voiam o sursa mai mare de 500wati dar nu stiu daca suporta placa de baza pc e din 2007 placa de baza e foxconn procesor 2.66 ramm 2gb placa video 512 mb de ce trebuie sa tin cont cand achizitionez o sursa?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atunci poate fi si din cauza sursei. Cat despre pretul sursei, asta e! Daca vrei o sursa buna! Sunt si mai ieftine dar sunt asa numitele "pocnitori". O sursa de 500 W ieftina da rareori peste 300 W. Asta ce ti-am recomandat-o da peste 420 W.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca sursa este una de calitate merge si aia de 420 W. Era bine daca scriai denumirea ei. La placa de baza nu este de ajuns Foxconn. Mai trebuia si modelul. Exemplu: Foxconn 2abf 1.30.
O sursa ca asta cu eficienta 85% este de ajuns la ce cred ca ai tu: http://www.pcgarage.ro/surse/tacens/mars-mp500-500w/

| berlin explică (pentru Salontanul):

Foxconn p4m890 asa se numeste merge si sursa asta dar cred ca e cam obosita cateodata dvd-rw nu se deschide pana la capat am mai pus intrebari si sursa e cam obosita zic uni si voiam una de 500 wati dar nu stiu daca suporta piesele mele din pc m-ai ajutat tu cu intrebarea despre format pdf

| Salontanul a răspuns (pentru berlin):

Daca sursa este mai puternica nu-i bai. Sursa recomandata de mine este buna. Placa o suporta.
Cat despre placa ta :
P4M8907MB-RS2H
- IntelCore2 Quad, Core2 Extreme, Core2 Duo, Pentium D, Pentium 4, Celeron D processors, Socket T (LGA775) - FSB 1066 / 800 / 533 MHz - DDR2 533 / 400 x 2 DIMMs, Max 2GB - 1 x PCIe x16, 1 x PCIe x1, 2 x PCI - ATA x 2, SATA x 2 w / RAID 0, 1, JBOD - 5.1 channel Audio, HDA
Uite si aici: http://www.foxconnchannel.com/......etail.aspx
DVD-RW nu se deschide ca are probleme mecanice. Probabil ca este vechi si uzat.

| berlin explică (pentru Salontanul):

Ok atunci dvd-rw are trei saptamani de cand l-am luat in fine asa de scump e o sursa?

| berlin explică (pentru Salontanul):

Bun atunci mersi

| Salontanul a răspuns (pentru berlin):

Atunci poate fi si din cauza sursei. Cat despre pretul sursei, asta e! Daca vrei o sursa buna! Sunt si mai ieftine dar sunt asa numitele "pocnitori". O sursa de 500 W ieftina da rareori peste 300 W. Asta ce ti-am recomandat-o da peste 420 W.

| K0sti a răspuns:

A drac ea fizica de o faceti voi la scoala aia...

| AtateaConditii a răspuns:

CU seria placii de baza daca o cauti gasesti exact ce iti suporta placa de baza de la procesor la placa de baza.