| AttractionLaw a întrebat:

Salut,vreau sa-mi reinstalez windows 7 pe comp.-ul meu,pentru ca nu am spatziu pe disk-ul C,daca formatez disk-ul, atunci se vor pierde toate datele de pe disk-ul D, cumpot sa instalez asa incit sa ramina toate data de pe disk d.
solution please

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Nu pastra pe HDD toate prostiile. Muzica o poti gasi oricand. Softuri gasesti pe net cand vrei. Filme la fel, etc. Sterge si pastreaza doar daca ai poze, documente personale, scanari ale unor acte, lucrari. Acestea nu ocupa mult si daca ai un cont de Google ai Google Drive si ai 15 Gb in Cloud pe care poti salva orice. Mai este Dropbox, pClaoud, Irista, Orange Cloud, etc.

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca formatezi numai C, D ramane neatins! Daca formatezi toate partitiile ca sa crezi un C mai mare atunci se va sterge tot. Deci inainte copiaza tot de pe HDD pe unul extern!

| AttractionLaw explică (pentru lpavel):

Dar e posibil sa formatez doar o partitzie?

| dannyel86 a răspuns:

Asa cum s-a mentionat, spatiul liber de pe partitia D poate fi alocat, cu ajotorul unui soft, partitiei C. Nu e nevoie de reinstalare Windows sau stergerea de partitii.
https://www.partitionwizard.com/help/resize-partition.html

Pentru siguranta datelor, e bine ca informatia de pe D sa fie stocata si il alta parte (ce e important pentru tine treci pe dvd sau stick sau hard extern).
Apoi incerci o modificare a dimensiunilor partitiilor, ca in linkul dat.
Aici ai explicatii in limba romana:
https://www.programecalculator.ro/......on-wizard/

| NLS a răspuns (pentru dannyel86):

Daca are partitia D plina, (sau aproape plina), si face ce spui tu, fara sa faca backup pe un suport extern, PIERDE oricum DATELE.

Eu as salva tot ce vreau sa imi ramana pe un alt HDD (extern), sau daca nu ai atat de multe date, pe 2 carduri SD sau 2 stickuri USB de 64GB. Sau pe DVD-uri in ultima instanta. Daca ai Blu-ray cumva, e si mai usor.
Apoi fie maresti partitia din Windows, de la Disk Management, fie formatezi hardul fizic si iti refaci cele 2 partitii cum crezi de cuviinta.

| dannyel86 a răspuns (pentru NLS):

Eu vorbeam de manipularea spatiului liber de pe D, nicidecum de zona ocupata de continut multimedia. happy In tutorialul in romana se specifica, in mod clar, ca si pe D trebuie sa mai ramana spatiu liber. Nu trebuie sa-l dea pe tot partitiei C.

| gelu1970 a răspuns:

Daca vrei sa formatezi doar din lipsa spatiului, adica din cauza faptului ca ai C prea mic, poti sa reduci partitia D si sa maresti C.
folosesti Mini tool partition wizard free.
iti spune ca in astfel de actiuni e bine sa ai o copie de siguranta, insa eu l-am folosit in cateva pc si a dat bune rezultate.

| McJohn a răspuns:

Ti-am făcut câteva capturi!
Windows-ul, ca si program nu ocupa spațiu mult, dar... în timp se aduna tot felul de fișiere din download-uri si instalări.
Daca formatezi windows-ul, poți pierde tot, sau poți formata doar partiția "C", iar atunci ce ai pe "D", va rămâne neatins!
Depinde ce selectezi/bifezi in timpul instalării.
1. Cam asa arata windows-ul. (Eu am "7".) 20 Gb windows-ul + 50 Gb liberi. (Eu l-am făcut de 70 GB. Îmi ajunge!)
https://cloud.mail.ru/public/8nf6/RBhktRY72
2. Cam asa ar trebui sa arate partiția "C". Marea majoritate a programelor se vor instala in folderul "Fisiere Program".
https://cloud.mail.ru/public/HMTC/czGvHTD8X
3. Eu am notat cu rosu "A" (Preferințe) si "B"(Biblioteci) locurile unde tu trebuie sa cauți si sa muti tot ce găsești acolo in partiția "D".
Vei elibera pe putin 50 Gb.
Daca formatezi HDD-ul ceea ce poți muta cu mina ta, vei pierde in urma formatării!
Nu ai nevoie de un "C" mai mare! Nu are rost! Fi doar atent unde salvezi ceea ce descarci! Baga-le in "D"!

Am uitat sa atașez si aceasta captura!
https://cloud.mail.ru/public/Dw3S/xQLVwUSUz
Cu acest program vei afla cine "ți-a mâncat" spațiul liber!
https://ridnacs.en.softonic.com/
Succes!

| AttractionLaw explică:

Dar e posibil sa maresc volumul disk-ului c, pe baza diskului d, dau coroana daca zici cum se face