| alexdrugs a întrebat:

Salutare am achizitionat de ceva vreme un pistol de lipit letcon acela tip stilou asa gen... vreau sa invat sa il folosesc si am facut cateva lipituri mi am cumparat cositor si sacaz dar nu prea imi da seama cum sa fac atunci cand pun cositor pe varf sa imi curga cantitatea respectiva pe un pin ( dau exemplu) nu prea ma descurc as vrea de exemplu sa lipesc niste leduri pe o placa cum se pune, prima data pun cositor unde pun ledul pe pinul respectiv dupa care il incalzesc si asez ledul sau asez ledul dupa care pun cositor. Ofer funda!

1 răspuns:
| 13 a răspuns:

Daca vrei sa ti se lipeasca cositorul nici nu prea ai nevoie de sacaz. Trebuie doar sa incalzesti foarte bine firul ce vrei sa il cositoresti. Lasa letconul sa se incalzeasca bine si cand vrei sa cositoresti tine cateva secunde letconu peste firul pe care vrei sa il cositoresti, dupa care vi cu firul de coitor si il pui intre letcon si fir, cositorul ar trebui sa curga pe fir si formeze un strat lichid pe acesta. http://cdn.instructables.com/.......LARGE.jpg