| Kirara a întrebat:

Am ales urmatoarele componente pentru o unitate Desktop:
-Placa video Leadtek nVidia GeForce GTS 450, 2048MB, GDDR3, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E

-Memorie RAM Kingston 4GB DDR3 1333 MHz ValueRAM (2 placute)

-Placa de Baza Asus P8Z68-V LX, Socket 1155

-Sursa Inter-Tech Energon 550W

-Procesor Intel® CoreTM i5-2400 SandyBridge, 3100MHz, 6MB, socket 1155, Box

-Cooler Thermaltake Contac 30 compatibil Intel/AMD

-DVD Writer Asus 24x DRW-243ST-RET, SATA, Retail, Negru

-Carcasa DeLux M298 Middletower ATX, 450W, Argintiu/Negru

-Monitor LCD LG 21. 5", Wide, Full HD, Negru Lucios, W2240S-PN

-HDD Western Digital Caviar Blue KX, 500GB, 16MB, 7200rpm, SATA 3

*** Ce parere aveti?
-vreau sa stiu daca se merita happy
Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Binenteles ca sunt compatibile.
Placa video suporta programele alea, deoarece dispune de 192 CUDA cores, iar Autocad-ul lucreaza cu CUDA, prezenta doar pe placile nVidia.
Din cate stiu eu PS e dependent mai mult de CPU si memoria RAM.

10 răspunsuri:
| imaqtpie a răspuns:

Ce ti-a recomandat IulianP este foarte bine.

| Ic3Heart a răspuns:

2 gb gddr3 < 1gb gddr5

| XFreeX a răspuns:

Totul este k ai ales bine dar ai ff mare grija la sursa:cum tiai ales sursa? la nimereala sau ai calculat :intra si tu pe un site si calculeaza necesarul de wati pentru sistemul tau

| Kirara explică:

Nu prea am fost atent la sursa.
Imi puteti spune un site unde pot calcula necesarul de wati? big grin

| IulianP a răspuns (pentru Kirara):

Salut.
Nu ai ales prea bine deoarece placa video are memorie GDDR3, si cei 2GB nu te ajuta cu nimic; pentru FullHD e suficient 1GB vRAM.
Raspunde la intrebarile astea, si te ajut eu cu o configuratie.
Ce buget ai pentru achizitie?
La ce vei folosi PC-ul?
Vrei sa faci OC?

| Kirara explică (pentru IulianP):

-3. 000 Lei.
-Nu am monitor (este un monitor trecut si pe lista de mai sus).
-Design grafic (ex: Autocad).
oc? Scuze dar nu prea stiu ce inseamna happy

| IulianP a răspuns (pentru Kirara):

Daca nu stii ce inseamn, mai mult ca sigur nu vei face. Uite si un link despre OC: http://ro.wikipedia.org/wiki/Overclocking.
Iti recomand sa renunti la cooler-ul aftermarket, mai ales ca nu faci OC; va fi suficient cel stock Intel.
Uite recomandarea mea: MB decenta cu SATA 3 si USB 3 + quad-core Intel + 4 GB (o singura placuta, pentru a nu umple slot-urile) + HDD 500GB + carcasa mai buna decat Delux-ul ales de tine + sursa de calitate care va tine sistemul fara probleme + GTX 550Ti(cu mai multe CUDA cores, care te vor ajuta) + monitor LED 21. 5" FullHD: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/492114/?use_voucher=DV7PC0BT.
Daca ai intrebari, pune-le.

| LoRd2 a răspuns (pentru IulianP):

Sigur sunt compatibile aceste componente?
placa video sigur poate suporta programele gen autocad si photoshop?
Multumesc happy

| LoRd2 a răspuns (pentru IulianP):

Multumesc frumos pentru ajutor happy

| IulianP a răspuns (pentru LoRd2):

Cu placere!

| IulianP a răspuns (pentru LoRd2):

Binenteles ca sunt compatibile.
Placa video suporta programele alea, deoarece dispune de 192 CUDA cores, iar Autocad-ul lucreaza cu CUDA, prezenta doar pe placile nVidia.
Din cate stiu eu PS e dependent mai mult de CPU si memoria RAM.