| xs1der a întrebat:

Salutare!
Am avut niste probleme cu PC-ul meu de ceva vreme tot se inchidea singur daca intram intr-un joc si petreceam mai multe ore in el. Asa ca am decis astazi sa verific daca e din cauza ventilatorului de la sursa, asa ca am facut niste teste desfacand sursa la iveala si deschizand si inchizand calculatorul din butonul de Power. Totul parea in regula, asa ca am decis sa scot coolerul de la Procesor si sa ii pun o pasta noua procesorului. Asa ca am pus pasta dupa care am montat coolerul si din greseala am rupt unul din pinii de la cooler...Acesta are un sistem "push pin" de prindere. Cu toate acestea, am incercat sa verific daca am probleme cu temperatura chit ca coolerul nu mai e prins intr-unul din pini. Dupa toate acestea, am primit un blue screen cu mesajul "Your PC ran into a problem and needs to restart..." si "WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR". Am incercat sa reinstalez windowsul si am primit din nou aceeasi eroare dupa instalare. Totodata, am observat ca am 2 fire (Rosu si negru - poza 1) care vin din Hard disk si nu sunt conectate la un cablu SATA precum alte fire (poza 2), dar nici nu am atins HDD-ul si tind sa cred ca era de mai demult in situatia asta si asa functiona PC-ul meu cu aceste 2 fire scoase.
Aceasta eroare e din cauza Coolerului meu de la procesor care nu mai e fixat cum trebuie? Mersi.

poze:

poza 1: https://imgur.com/a/zmNEwRm
poza 2: https://imgur.com/a/aNkx0Y2

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti s-a rupt un pin de la cooler (din mufa de la placa de baza), atunci ai cam incurcat-o, probabil vei avea nevoie de o alta placa de baza sau de un electronist priceput care sa schimbe aceea mufa.

Cele doua fire (rosu si negru) din poze au fost folosite pentru alimentarea cu 5V a unuia din componenti, montate ulterior, de cineva.

| xs1der explică (pentru Bula):

S-a rupt pinul de la cooler, placa de baza nu are nimic.

| Bula a răspuns (pentru xs1der):

Atunci schimba ventilatorul sau intreg cooler-ul, cu unul identic sau mai performant.