| iullyan22 a întrebat:

Salutare. Am multifunctionala cannon mp250, tocmai i-am incarcat cartusele. Dar cand vreau sa trag ceva la imprimanta spune ca cartusele sunt goale. Ma poate ajuta cineva?

13 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Dupa ce le-ai montat trebuie sa apesi un buton. Este unul de resetare ce trebuie tinut apasat in jur de 10 secunde. Am o imprimanta Canon la fel si butonul este un fel de triunghi intr-un cerculet, ceva de genul. Tii apasat si dupa incearca sa printezi din nou. Daca nu merge scrie aici un mesaj.

Succes!

| iullyan22 explică (pentru sonya):

Si unde se afla butonul?

| sonya a răspuns (pentru iullyan22):

Ai gasit butonul? Ai reusit sa printezi? Daca nu, spune-mi ce eroare iti da.

| iullyan22 explică (pentru sonya):

Tot nu merge

| sonya a răspuns (pentru iullyan22):

Ce eroare iti da? Dupa ce ai tinut butonul reset, inchide si deschide din nou imprimanta si apoi spune-mi numarul erorii care iti apare.

| iullyan22 explică (pentru sonya):

Cand incerc sa printez o imagine mi-o da numai alb-negru cu dungi albastre

| sonya a răspuns (pentru iullyan22):

Incearca sa printezi imaginea alb negru sa vezi daca se intampla ceva. Este posibi ca cel color sa nu mai fie bun si sa trebuie schimbat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Apeşi cam 10 secunde butonul Stop/Reset de pe ultimul rând jos dreapta : un cerculeţ roşu cu un triunghi roşu ( în el ) cu vârful în jos.

Astfel face resetarea şi anulează o eventuală eroare, totuşi e posibil să nu-ţi afişeze nivelul de cerneală, DAR vei putea imprima.

| iullyan22 explică (pentru bursuc001):

Am incercat. Nu imi mai apare eroarea veche. Dar cand vreau sa printez o imagine imi iese doar alb negru cu dungi albastre.

| bursuc001 a răspuns (pentru iullyan22):

Trebuie să-i dai "curăţare" ca să vină cerneală la capul cartuşului.

Intră la "Maintenance" şi apeşi pe "Cleaning", iar după ce termină operaţia de curăţare îi dai "Nozzle Check" şi vezi dacă "liniuţele de control" ies bine/toate ( şi pe color ).

Dacă nu ies toate IAR îi dai Curăţare şi apoi Nozzle Check, şi tot aşa până iei bine toate liniuţele de control ( atât pe negru, cât şi pe color )...

| iullyan22 explică (pentru bursuc001):

Cand printez o imagine alb-negru iese bine, dar cand vreau sa trag o imagine color iese tot alb-negru dar cu dungi albastre. Am incercat si metoda ta, dar cand dau nozzle check imi printeaza doar liniutele alb-negru, am incercat de vreo 4 ori dar tot nu merge, de parca cartusul color n-ar exista.

| bursuc001 a răspuns (pentru iullyan22):

Asta înseamnă că NU iese cerneală din cartuşul color.
Scoate-l şi verifică cu un şerveţel : pune şerveţelul pe capul cartuşului şi vezi dacă iese cerneală.
Dacă iese atunci trebuie să mai dai curăţare şi ar trebui să iasă bine şi pe color.
Eventual dai click pe curăţare profundă şi verifici din când în când cu Nozzle check.

Dacă nu iese cerneală pe şervet atunci e o problemă cu cartuşul.

Eventual să VERIFICI ca NU cumva să fie setat să imprime doar negru :
Intră la "Maintenance" şi apeşi pe "Ink Cartridge Settings" şi acolo TREBUIE să fie setat pe "Both Black and Color" şi dai Ok.

| iullyan22 explică (pentru bursuc001):

Iese cerneala, am facut inainte testul cu servetelul