| CAMIOANIEEE a întrebat:

Am nevoie de ajutor! De la o furtuna afurisita nu mi mai merge pc ul.El se aprinde.merge bine.dar nu arata nimic pe monitor(SamsungT22B300).El intra si in windows, am reusit sa ma bag pe un joc de pe desktop si s a schimbat rezolutia.dar tot nu arata nimic! AJUTOR! Dau FUNDOI!

15 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

De la socuri de tensiune cel mai probabil ai probleme cu monitorul.Am avut o astfel de problema cand nici nu era pornit pc-ul dar monitorul s-a defectat.Incearca daca ai posibilitatea cu un alt monitor(vecin/prieten).PC-ul are prea multe protectii in sursa ca tensiunile sa fi defectat ceva poate chiar sursa sa fie defecta dar mai intai incearca cum am spus cu un alt monitor apoi sursa pc si restul.Bafta.

| CAMIOANIEEE explică (pentru stlucian):

Nu e monitorul ca am incercat si la TV dim sufragerie.desi el cand n are semnal are fundalul albastru.dar cu pc meu il are negru.

| stlucian a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Deci monitorul nu se deschide de loc? Nici macar fara cablu semnal pc ( VGA)! Un popup cu"lipsa semnal"! Mai multe detalii. Daca nu e monitorul incepand sursa/placa de baza/placa video.Vezi daca poti intra in safe mode.

| CAMIOANIEEE explică (pentru stlucian):

Deloc.Am putut filma cu telefonul prbl.Mi am dat seama ca PC intra in windows ca am accesat programe(la baza) si caraie HDD(se vede beculetul rosu in filmare) http://m.youtube.com/watch?v=2l1pYPuM4bA

| stlucian a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Ai incercat sa intrii in safe mode? Cu tasta F8 in win 7

| CAMIOANIEEE explică (pentru stlucian):

Nu merge.Imi e sa nu fie placa video dusa de la ploaia aia tampita

| stlucian a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Posibil dar la acest defect sa stii ca se incepe de la sursa pentru a fi sigur. Daca ai posibilitatea sa verifici/inlociu provizoriu ceva componente ar fi mai usor/ieftin.Depistarea defectului asa dupa povesti e grea mai ales ca-ti trebuie ceva cunostinte de depanare/aparat de masura. Oricum LED-ul rosu aprins tot timpul nu e concudent mai ales ca LED -ul de la monitor (power/stanby) nu pare sa functioneze din cate i-mi dau seama.Nu ar fi trebuit sa ramana aprins?; dupa pornirea PC-ului? La acest defect pot fi si numai ceva condensatori umflati fie in monitor fie in placa da baza si sau in placa video.

| CAMIOANIEEE explică (pentru stlucian):

M am uitat la condensatorivsi niciunul nu e umflat.Si piese de schimbat nu am si momentan nu dispun de bani.stiu ca asa se depisteaza cel mai usor.asa faceam cand aveam piese de schimb

| stlucian a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Daca ai un instrument de masura(multimetru) verifica tensiunile de la sursa:

http://www.eprofesionist.ro/116/cum-se-verifica-o-sursa-de-calculator/

apoi bateria BIOS (3 V) si in special urmareste daca se pornesc toate ventilatoarele de pe cooler-e.

| Marian_Militaru_1994 a răspuns:

Inseamna ca este de la ecran pote nu este bine inmufat firul video.sau ce este mai rau se poate ca monitorul sa se fi ars.

| Andrey8064 a răspuns:

S-ar putea sa fie o defectiune a Wndowsului, incearca sal reinstalezi si sa instalezi din nou programele de pe Cd-ul PC-ului. Sper sa te ajute cee ce ti-am spus BAFTA!

| CAMIOANIEEE explică (pentru Andrey8064):

Cum sa l instalez daca nu vad nimic? Scuze.trb sa ma fac mai clar.nici imagina cu brand ul placii de baza nu o vad.nu vad nimic
Cred ca e ceva hardware.

| Andrey8064 a răspuns:

Salut! Asta ar putea fi din cauza unei defectiuni al Windows-ului, icearca asa : reinstaleaza-l si instaleaza iarasi programele de pe CD-ul PC-ului. Sper sa te ajute ceea ce ti-am spus. BAFTA!

| claudiu0307 a răspuns:

Salut,
Din ce povestesti tu...problema nu este de la unitatea pc, este 99% de la monitor. Sfatul meu este sa incerci pe alt monitor si o sa vezi ca o sa mearga, iar apoi...cu monitorul la service.

Bafta

| CAMIOANIEEE explică (pentru claudiu0307):

Am incercat.este 100% unitatea..citeste celelalte raspunsuri