| octav005 a întrebat:

Salutare. am o sursa PC cu mufa de 20 de pini care intra in placa de baza, una foarte veche, sursa dispune si de inca 4 pini, presupun ca intra la placa la cooler; si vreau sa o schimb cu o placa de baza noua, dar care are 24 de pini. Ar functiona daca ar fi doar 20 de pini?

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Functioneaza, numai ca e prea veche sursa!

| octav005 explică (pentru K0sti):

Da. este veche are 300w

| K0sti a răspuns (pentru octav005):

Pai si atunci de ce sa pui o babaciune de sursa de 300W?

| octav005 explică (pentru K0sti):

Pe asta o am, dar are dacat cei 20 de pini, deci imi trebuie una de 20+4 pini

| K0sti a răspuns (pentru octav005):

Pai daca am spus ca nu-ti trebuie! Merge si cu 20! Singura problema este ca e de putere mica si veche, mai mult ca sigur are si condensatori umflati prin ea...
Parca vorbesc turceste!

| gelu1970 a răspuns:

Placa ta e de generatie veche. sursa daca are 24 pini trebuie conectata la placa noua cu 24 pini. cei 4 pini nu sunt pentru cooler.

| octav005 explică (pentru gelu1970):

Pai si daca as conecta cei 20 si cei 4 pini pe placa de baza noua, m-ai imi trebuie inca o mufa cu 4 pini pentru cooler procesor. m-as putea lega cu cea de 4 pini?

| gelu1970 a răspuns:

Sursele dispun de multe tipuri de conexiuni. normal ar fi sa aiba 24 pini care sunt pentru placa, daca sursa nu e foarte veche.