| QCosminQ a întrebat:

Salutare. Am si eu o mica intrebare pentru cei ce au Centrala Ariston Class one 35KW legata la termostat (ambient). Am un termostat de la honeywell dt90a, chestia e ca cel care mi-a montat nu mi-a spus, cei drept nu mi-a venit pe moment sa intreb aceasta chestie. Daca eu pun termostat-ul pe 25 de grade sau mai mult, centrala o sa aiba arderea mai puternica? (am vazut pe acel displey de la centrala, focul si niste liniuite) eu acum o tin pe 23 de grade si cand i-am dat drumul, merge ce merge pe 3 liniuite dupa scade la doua. E normal sau?

Stiu ca, cand ajunge la termperatura dorita de mine, se opreste.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Centrala poate sa arda "cu o singura viteza "sau poate avea mai multe viteze, depinde ce fel de centrala este.

Deci is centrale care ard ca la aragaz, o singura flacara, la aragaz au 2, dar zic ca idee.Altele au mai multe trepte de ardere.

In fctie de ce tem citeste acel termostat si tem setata ded tine,poate sa arda mai intens sau mai putin intens,depinde de diferenta de grade citite cu tem setata.
Daca is aproape, atunci arderea este mai inceata, nu este nevoie de prea mult sa se atinga acea temp.

Daca setezi de exemplu tem mult mai mare, atunci centrala baga la maxim, apoi pe masura ce se apropie de tem setata, incetineste.

Deci depinde si de centrala.Una buna asa ar trebuie sa faca.Nu stiu daca sunt si centrale care au doara o singura treapta, asa stiu ca exista, dar nu stiu in RO daca or fi.

Daca se opreste la tem setata, atunci nu ai de ce sa iti faci griji, totu este asa cum trebuie.
Din ce spui tu, ai centrala de asta cu ardere in trepte.Nu te mai uita la liniute, la nimic, atit timp cit aia isi face treaba nu-ti mai cauta tu singur de lucru laughing

| QCosminQ explică (pentru relian):

Multumesc mult de tot. O am de doua saptamanii, si nu stiu multe chestii despre ea. E pe trepte cum ai spus si tu, dar nu stiam de asta daca e ok sau nu. Acum am inteles. Multumesc mult. Funda.

1 răspuns: