| Ionjutz a întrebat:

Salutare, am si eu o mica mare problema cu pc-ul meu. Nu l-am mai aprins de ceva timp iar acum cand incerc sa-i dau drumul se aprinde dar nu imi da imagine in monitor deloc. Am incercat sa schimb placa video, am schimbat si ramii crezand ca poate nu sunt pe aceeasi frecventa insa degeaba. Care ar putea fi problema?

Multumesc

5 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Sursa sau placa de baza.

| Cronki a răspuns:

Scoate ramii si bateria de pe bios, deschide calculatorul, asteapta un minut. Opreste pc, baga ramii si bateria. Daca nu porneste (sau daca nu face beep fara ram), inseamna ca a cazut biosul.

| anonimg a răspuns:

Bipuie cand il aprinzi? Daca da, atunci ramii nu sunt introdusi suficient in slot.

| ivanhoe a răspuns:

Incearca alt monitor sau verifica cablul monitor - pc. Nu ai explicat prea bine. In domeniu se folosesc cuvintele " lipsa rastru'' atunci cand ecranul este complet negru ( cu sau fara sunet) si "lipsa imagine" atunci cand, de exemplu, ai ecranul complet alb...