| Houselaurie a întrebat:

Salutare.am si eu o problema cu windowsul.ma poate ajuta cineva? am vrut ieri sa il reinstalez, pentru ca nu am mai facut-o de mult, si mergea si greu si am un cd cu windows xp sp2.am bagat am pus sa buteze de pe cd dvd am dat save and exit,(stiu sa reinst pentru ca am mai inst cu acelasi cd )si dupa apare chestia aia cu press any key to boot from cd, iar dupa, isi face el treaba, si apare chestia cu, daca vrei sa continui press enter, for repair press r and for quik pres f3. ii dau enter si in loc sa continue imi zice ceva de genu ca este o problema si sa dau f3 pentru quik.si nu merge, am tot incercat.acum problema e ca, nici nu se mai deschide calcu, dupa ce apare pe ecran power saving mode, si inca niste chestii, apare in coltul din stanga sus, o liniuta de genu _ care tot clipeste.am tot dat restart, etc si nu se deschide.singura sol ar fi sa inst wind cu alt cd? pentru ca este singurul loc in care ma mai lasa sa intru? si de ce nu ma lasa sa continui sa inst cu cd asta si ma pune sa ies? si la fel de ce nu se mai deschide nici pc-ul? pls ajutati-ma putin. am pus si la alte categ intrebarea da nu a rasp nimeni.

Răspuns Câştigător
| adrian_6090 a răspuns:

Instalare Windows XP
1. Deconectati internetul de la calculator deoarece in timpul instalari este posibila infectarea lui cu virusi.

2. Introduceti CD-ul cu Windows XP in CD/DVD-ROM si restartati PC. Daca la pornirea PC-ului apare mesajul in partea de sus a ecranului “Press any key to boot from CD”, apasati tasta spatiu sau enter.

3. Daca nu apare acest mesaj si inseamna ca nu este setata unitatea optica ca unitate de boot
pentru a o seta intrati in bios apasand:

"del" daca scrie "Press del to enter BIOS."
"f1" daca scrie "Press F1 to enter BIOS."
"f2" daca scrie "Press F2 to enter BIOS."

Daca calculatorul este foarte vechi atunci va avea o combinatie de taste pentru a intra in BIOS de exemplu :

"Press Ctrl+F1 to enter BIOS."

4. In meniul BIOS se cauta submeniul Boot si se seteaza unitatea optica
(CD-ROM DVD-ROM DVD-RAM etc atentie sa nu se aleaga obtiunile cu USB in fata)

in device boot priority (sau device boot order).

Apasati Esc pana ajundeti in menulu principal al BIOS-ului si alegeti "save and quit"
sau "save and exit" ca sa salvati setarile facute inainte apasati Y daca va intreaba daca vreti sa salvati si enter astfel iesind din BIOS.

5. La pornirea PC-ului acum ar trebui sa apara mesajul in partea de sus a ecranului “Press any key to boot from CD”, apasati tasta spatiu sau enter.

6. Dupa ce ati apasat enter sau spatiu va aparea in partea de sus pe ecran "Setup is inspecting your computer's configuration" inseamna ca sunteti pe drumul bun.

7. Dupa incarcarea unor drivere va va aparea pe monitor ceva pe fond albastru :

Pentru a continua apasati tasta "Enter"

In continuare va aparea licenta windows-ului cu care trebuie sa fiti de acord pentru a continua instalatea apasand tasta F8 in cazul unor versiuni mai "speciale" este posibil ca aceasta licenta sa nu apara.

8. Alegera partitiei pe care se va instala Windows-ul, daca aveti mai multe partiti veti alege prima partitie (patitia C:\) apasand tastele :

D; enter; l; enter.
apoi alegeti prima optiune : Format NTFS Quick

Dupa formatare urmeaza copierea fiserelor necesare pentru instalarea propiu zisa calculatorul se va restarta,

9. Cand apare pe ecran “Press any key to boot from CD” NU apasati nimic calculatorul va porni de pe hard din nou trebuie sa asteptati aparitia ferestrei "Regional and Language Settings"

Apasati Next.

Scrieti Numele Dvs, apoi mai jos la organization scrieti firma dvs daca aveti daca nu lasati necompletat.

Apasati next

tastati serialul sau codul windows-ului

Apasati next

Apasati next inca o data, daca doriti sa modificati numele calculatorului il modificati daca nu il lasati asa

Apasati Next

Setati ora, data si la time zone alegeti +2:00 Bucharest

Apasati Next

La setarile de tip Retia/Internet lasati cum sunt

Apasati Next

10. Va continua instalarea Windows-ului apoi se va restarta calculatorul. Din nou NU apasati nimic la mesajul “Press any key to boot from CD” pentru a porni de pe hard, apasati Ok la intrebarea legata de setarea automata a rezolutiei si apoi apasati Yes.

11. Feleicitari ati instalat windows XP singuri

12. Instalarea driverilor de la placa de baza, placa video, etc.
acstea se gasesc pe CD- urile care au venit o data cu calculatorul
dupa ce le-ati instalat puteti verifica daca mai sunt dispozitive neinstalate in sistemul dvs facand click dreapta pe My Computer => Properties=> Hardware => Device Manager, aici verificati sa nu fie dispozitive cu semnul intrebari "?" daca sunt inseamna ca la acele dispozitive nu au fost instalate driver-ele