| Tsquared a întrebat:

Salutare,

Doresc sa-mi vand PC-ul cel vechi si batran, uitat de 2 ani de zile la "casa parinteasca" si as avea nevoie de sfatul vostru, cam cu cat ar merita sa-l dau, daca il mai ia cineva... La vremea respectiva am dat in jur de 3000 de lei pe toate astea.

Multumesc anticipat!

Specificatiile acestuia sunt:
• Carcasa Corsair Carbide 400R [ CC400R ] (1 buc x 379, 99 RON)
• Placa de baza Gigabyte GA-B75-D3V [ GA-B75-D3V ] (1 buc x 324, 15 RON)
• Placa video Sapphire Radeon HD6870 1GB DDR5 256-bit VGA [ 11179-17-21G ] (1 buc x 739, 99 RON) Disponibilitate: stoc suficient
• Sursa Sirtec - High Power Element PLUS 500W [ HPC-500-G12S ] (1 buc x 226, 78 RON)
• Hard disk Western Digital 500GB SATA-III 7200rpm 16MB Caviar Blue KX [ WD5000AAKX ] (1 buc x 308, 33 RON)
• Procesor Intel Core i5 3450 3. 10GHz box [ BX80637I53450 ] (1 buc x 879, 99 RON)
• Memorie externa Exceleram EU3N002 16GB USB 3.0 black [ EU3N102 ] (1 buc x 54, 40 RON)
• Memorie KingMax 4GB DDR3 1333MHz [ FLFF6-DDR3-4G1333 ] (1 buc x 93, 16 RON)

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mie personal imi place cpu acela, foarte bine cotat, de valoare, in prezent costa pe amazon costa 30 de dolari
placa video costa 170 de dolari amazon
placa de baza 258 ron

are nevoie de memorie ram, ssd

nu e un pc rau
eu as da pana in 1000 de ron pe el, as da si un laptop la scimb, am un HP

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se vinde greu. Toți preferă ceva nou.

| Tsquared explică (pentru sadrian46):

Ma gandesc ca cineva mai "amarat" ar cumpara un PC cu pana in 500 de lei

| sadrian46 a răspuns (pentru Tsquared):

Și cum întâlnește amărâtul oferta ta? Să te gândești la asta.

| RAY a răspuns (pentru Tsquared):

Nu e un pc rau, e chiar bun, are cpu bun, placa video buna

| doctorandus a răspuns:

Baga ChromeOS pe el, poate il ia cineva mai sarac.

| NLS a răspuns:

Daca doresti sa scapi mai repede de el, pune-l pe OLX sau pe FB Market, la 600 RON (acesta ar fi un pret corect din punctul meu de vedere), si incearca totusi sa nu dai curs bisnitarilor, smecherilor, care vor sa-l cumpere doar sa-l dea mai scump.
Cu alte cuvinte, sa gasesti o persoana cu posibilitati mai modeste, care chiar sa aprecieze oferta si sa se bucure de ea.
Sau incearca 700, daca chiar ai nevoie de banii aceia in plus.
Sa ai de unde lasa daca vezi ca nu e nimeni interesat.

Cel mai bine functioneaza metoda clasica, iti rogi prietenii sa dea mai departe vestea la ei pe perete.

Daca te pricepi si ai timp, curata-l de praf, pune o pasta termica noua daca e nevoie, instaleaza un LinuxMint Mate 20.3 sau un Windows 7 Home Premium (ar merge si Windos 10, dar trebuie "bibilit" mai mult pana sa il faci sa se miste perfect pe sistemul acela).

Daca avea Pentium G3258 il cumparam eu, desi mai am unul. laughing

| Brizbriz a răspuns:

4g ram, 500W, i5 seria 3 (a aparut 11) cu 4 core, hdd nu ssd... cam slabut, nu stiu daca il cumpara cineva
iar tu, nu stiu de unde ai scos preturile, dar de exemplu i5 seria 3 nou nu se mai gaseste, iar (in mod evident) 879, 99 RON pentru el inseamna ca e nou acum, nu atunci
https://www.olx.ro/d/oferte/q-intel-core-i5-3450/
70 de lei

insa, il poti pune pe OLX si sa scazi pretul pana il vinzi, insa aproape sigur o sa ajungi la sub 1000 de lei, nimeni nu cumpara un sistem asa de vechi, decat daca chiar e chilipir

| colosseum1337 a răspuns:

Hmmm. E cam vechi desi ai putea lua vreo 600-700 de lei pe el happy

| UltraSoundSound a răspuns:

Nu prea mai au valoare acele componente, maxim 1000-1200 RON, sau nici atat, depinde si de cumparator!