| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, îmi este TARE DOR DE Windows 7 și puțin mă tem sa îl folosesc deoarece nu l-am mai folosit din 2011 când aveam 3 ani și mă uitam la Mikey Mouse pe el happy
Spuneți-mi va rog cine dintre voi folosește în prezent acest sistem și dacă îmi recomandați sa îl folosesc deoarece ii duc dorul acestui background cu 4 ferestre colorate in verde, albastru, roșu și galben și sunetul ăla de startup și shutdown care mă îmbibă de fericire când îl aud. Spuneți-mi daca îl pot folosi și cine îl folosește în prezent. M-am saturat de ciudatul ăla de Windows 10. Va dau funda! Mulțumesc happy

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am mai multe sisteme functionale, inclusiv un W7.
W7 functioneaza foarte bine si pe sisteme mai slabute, dar background si sunetul de pornire se poate pune la orice Windows (de la XP in sus), dar si pe sistemele de Linux (pe care-l recomand daca nu vrei sa joci jocuri Windows pe el).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

MOAMA CAT E DE FRUMOS, deja m-am îndrăgostit de acest sistem, vi-l recomand big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu l-am folosit pana acum vreun an, mergea foarte ok, dar nu mai puteam intra pe multe pagini web, fiind o problema de securitate.
Daca vrei sa il folosesti offline sau doar pe Facebook, merge si 7. Altfel ai nevoie de 10-11...

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DracuIa):

Chrome foloseam.
Mi se pare ca am incercat Opera, si tot nu mergea. Incercasem si niste tutoriale de pe Youtube, nici alea nu au rezolvat nimic.

| gabicoo a răspuns:

Băi tu ba ai 12 ani, ba 14!
Hotărăște-te odată! Sau ești și tu un soi de troll?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca il pot folosi...
Poti sa folosesti ce vrei.

Nu stiu ce sistem ai si daca mai poti instala pe el W7

Poti sa iti pui o tema pe W10, o tema cu W7. Va arata si suna aproximativ ca W7

Eu nu am trecut la W10

| 120bulevard a răspuns:

Spre fericirea ta, inca mai e "folosibil" Windows 7 si in ziua de azi dar nimeni nu-l mai foloseste pentru ca e prea demodat, prea "plin de gauri", trebuie inainte de toate sa iti impui niste masuri de securitate, multi hackeri isi freaca mainile cand aud ca ai W7, ai nevoie de un antivirus bun, browsere updatate la zi, si nu cred ca vei avea mari probleme, asta daca nu esti genul de om care intra si descarca chestii dubioase.

| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Poti da exemple concrete de astfel de "gauri", sau de cazuri de persoane afectate din cauza ca cineva a exploatat astfel de "gauri"? Sau vorbesti din auzite?

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

10 Critical Windows 7 Vulnerabilities
10. Driver Improper Interaction with Windows Kernel Vulnerability
CVE-2010-4398

By using a stack-based buffer overflow in the RtlQueryRegistryValues function in win32k.sys, local users can gain privileges and bypass the User Account Control (UAC) feature through a specially crafted REG_BINARY value for a SystemDefaultEUDCFont registry key.

9. Windows Fax Services Cover Page Editor Vulnerability
CVE-2010-4701

If you're still faxing, here's another reason to leave that remnant of the 80's behind: a heap-based buffer overflow in the CDrawPoly::Serialize function in fxscover.exe in Microsoft Windows Fax Services Cover Page Editor 5.2 r2 could allow remote attackers to execute arbitrary code via a long record in a Fax Cover Page (.cov) file.

8. Win32k Improper Message Handling Vulnerability
CVE-2013-0008

Another kernel-mode vulnerability, this flaw also involves win32k.sys in the kernel-mode drivers. In this case, they do not properly handle window broadcast messages and could potentially allow local users to gain privileges through a specially crafted application.

7. Win32k.sys Elevation of Privilege Vulnerability
CVE-2014-4113

Windows 7's win32k.sys in kernel-mode drivers could enable local users to gain privileges through a specially crafted application.

6. Win32k Window Class Vulnerability
CVE-2010-2744

Windows 7's kernel-mode drivers improperly manage a window class, thereby allowing local users to gain privileges by creating a window and then (1) the SetWindowLongPtr function to modify the popup menu structure, or (2) the SwitchWndProc function with a switch window information pointer, which is not re-initialized when a WM_NCCREATE message is processed.

5. Windows MFC Document Title Updating Buffer Overflow Vulnerability
CVE-2010-3227

This vulnerability involves the potential for stack-based buffer overflows in the UpdateFrameTitleForDocument method in the CFrameWnd class in mfc42.dll in the Microsoft Foundation Class (MFC) Library. Exploitation by attackers involves arbitrary code executed by way of a long window title, created at the request of the application by the library.

4. GDI Access Violation Vulnerability
CVE-2011-5046

Primarily a Windows API for displaying graphics, the Graphics Device Interface (GDI) in win32k.sys in the kernel-mode drivers do not properly validate user-mode input. This could give remote attackers the ability to execute arbitrary code or cause a memory corruption denial of service (DoS) with specially crafted data.

3. Windows OLE Remote Code Execution Vulnerability
CVE-2014-4114

Back in 2014, the so-called Sandworm made security headlines with its use of malicious Powerpoint files to install malware. Vulnerable Windows 7 installations could allow remote attackers to execute arbitrary code with a specially crafted OLE object in an Office document.

2. Insecure Library Loading Vulnerability
CVE-2010-3147

Windows Address Book (WAB) is a component that allows users to use a single list of contacts shared across multiple applications. Unfortunately, an untrusted search path vulnerability in wab.exe 6.00. 2900.5512 in WAB could allow a local attacker to gain privileges via a Trojan horse wab32res.dll file in the current working directory.

1. Directory Traversal Elevation of Privilege Vulnerability
CVE-2015-0016

This directory traversal vulnerability in the Terminal Services component TSWbPrxy could allow a remote attacker to gain privileges with a specially crafted pathname in an executable file.

| 120bulevard a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ce vorbesc, am duduit windows 7 in masini virtuale cu kali linux si parrot de l-a luat toti dracii, cel mai usor de exploatat e EternalBlue, e un exploit leak-uit de la NSA de acum 5 ani care inca face ravagii si acum si e folosit adesea pentru crypto minere, mai ales daca omul isi descarca un iso de windows 7 din 2010, chel si fara acces update-uri de securitate (si alea, de pe timpul lui Basescu), iti dai seama ca pica si la un amarat de RAT cum ar fi NjRAT pe care orice plod cu IQ peste 80 poate sa ti-l ascunda intr-o arhiva mica si sa faca ce vrea puta lui cu pc-ul tau?

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Eram sigur ca dai exemple de pe net.
asta puteam sa fac si eu.
nimeni nu intelege oricum la ce se refera acele vulnerabilitati si practic in ce se transpune. ce poti sa faci cu acele puncte slabe, ce date se poate obtine ilegal si ce date s-obtinut pana acum.

nu zic ca W10 nu e mai bun ca W7, clar are multe upgrade-uri ca altfel nu l-ar fi lansat dooar asa.

Discutia e cate din acele upgrade-uri sunt chiar utile si folosite de utilizatorii normali, si cate atacuri au fost prevenite prin rezolvarea vulnerabilitatilor din W7, dar nu uitand de noile vulnerabilitati ale W10

eu vorbesc de exemple practice, de oameni dintre cei pe care i cunoastem personal
sau cel putin date statistice

discutia este, tinand cont de contextul intrebarii, cat de sigur e sa treaca de la W7 la W10, tinand cont ca este un utilizator oarecare?

e mai mult despre "potential" vs "probabil"

| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Cea mai rea zi din viața 14 ianuarie 2020 când Windows 7 a murit.

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad de ce ai ramane pe ceva depasit cand ai posibilitatea sa treci la ceva superior. W10 are o gramada de functii noi si utile, plus compatibilitate cu piese noi. Windows 10 pe un computer din ultimii 3 ani e un handicap sever, presupunand ca gasesti cumva drivere.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Pentru ca necesita mai multe resurse pentru a-mi furniza functii si optiuni de care nu am nevoie, pentru mine nu sunt utile.

de ex W11 imi ia 5 GB ram din 8, pe un laptop virgin, asta da risipa de resurse; mai trebuie sa-i pun inca 8 GB ca sa-mi fac si eu treaba laughing

Nu vorbesc de aspectele legate de securitate (desi nici pana acum cu W7 nu am avut probleme, un scan cu mbam de 2 ori pe an e suficient).

Nu mai zic ca la munca folosesc o serie de scule pe USB, port serial, port paralel, RS232 etc pentru care nu gasesc drivere pe W10
Deci nu prea e compatibil cu ele.

Probabil ai vrut sa zici ca W10 pe un computer MAI VECHI de 3 ani

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici deja faptul ca nu ai drivere tine de firmele care furnizeaza uneltele, nu Microsoft. Ca normal ca le convine sa nu faca acelasi lucru pentru mai multe versiuni, cand o pot intretine doar pe una.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Era vorba de aceea compatibilitate.
Care nu e. De ce de fiecare data cand se schimba sistemul de operare trebuie sa facem totul din nou ( si uneori si de la zero ). S-a dus naibi principiul ala al compatibilitatii inverse. Acum nici ce e vechi nu merge pe ceva nou, nici ceva nou pe ceva vechi.

Asa ca da, nu tine doar de companii ci si de windows, de politica lor de a nu face eforturi sa mentina o compatibilitate. In loc ca Microsoft sa se muleze dupa dorintele planetei, planeta trebuie sa se muleze dupa cheful windows ului.

Multe alte echipamente, din foarte multe domenii, ruleaza versiuni de windows ( rmn, roboti, hmi, automate etc). Clar nu mai sunt compatibile cu windows. De fapt corect spus windows ul nu mai e compatibil cu ele, ca ele nu s-au modificat.
In fine, ai intrebat de ce EU as mai folosi ceva outdated. Si ti-am raspuns. Sunt cazuri particulare cand avantajele unui W7 sunt mai mari decat cele ale unui W10

Răspuns utilizator avertizat
| Allemando a răspuns:

Poți să îți setezi fundalul ăla de Win7, dacă ți-e așa dor happy
Eu nu mai folosesc pe acest dispozitiv, dar folosesc, totuși, e destul de fain dar e învechit, îi lipsesc multe funcții etc. S-au pierdut totuși multe chestii interesante.

| sdaads a răspuns:

Dacă nu faci chestii prea importante pe PC poți folosi lejer windows 7.

| AloneMan2427 a răspuns:

Eu il folosesc si nu iti recomand...Am un calculator bun, totusi abia pot face ceva pe el:jocuri nu ma pot juca de instalat programe nu pot instala, la fiecare 2 luni ii trebuie restart, deci ramai cu windows 10