| Iliescu_Adrian_Iulian_1995 a întrebat:

Salutare,ma gandesc sa imi iau un cablu HDMI pentru a conecta PC-ul meu cu TV-ul dar unitatea nu are mufa HDMI,are doar USB, totusi as putea sa conectez cablul HDMI la o muf USB?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Exista cablu HDMI-USB. La un capat e HDMI, la celalalt e USB. Dar ca sa legi PC-ul la TV e posibil sa poti folosi si cablul care leaga PC-ul de monitor. Depinde ce model de televizor ai.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca PC-ul tau n-are iesire HDMI, atunci trebuie sa aiba iesire VGA (cu 3 randuri de pini, forma trapezoidala).
La fel, marea majoritate a tv-urilor comercializate recent au si ele mufa VGA de intrare.
Ca urmare, un cablu VGA-VGA (de 3-5 metrii) iti va rezolva problema.
Conectare video prin USB nu se poate la televizor.

| Zaygon a răspuns:

USB-HDMI e defaopt pentru telefoane mobile si e doar pentru cele care au MHL. PC-ul il legi prin HDMI-VGA.
http://www.pretulverde.ro/......i-15m.html
http://www.emag.ro/......D9JB13BBM/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea cumpara un adaptor HDMI.

| Hello58i7 a răspuns:

Cumpara un cablu USB -HDMI

| K0sti a răspuns (pentru Hello58i7):

Sa si-l bage in c.u.r, ce sa faca cu el?