| DoodyAlexx a întrebat:

Salutare. Recent am achizitionat un laptop cu procesor Intel Core i7-5500U care are frecventa maxima de 3.0 GHz. Intrebarea mea este urmatoarea, trebuie sa ii fac overclock pentru a atinge frecventa maxima sau atunci cand are nevoie se forteaza singur?
Frecventa normala este de 2.4 GHz, asta apare si in dxdiag.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

1. Nu ii poti face OC unui asemenea prrocesor de laptop. Are bios-ul blocat.
2. Procesorul dispune de tehnologie turbo. Odata activat, aceasta atinge frecventa de 3ghz. A nu se confunda turbo cu OC, nu este acelasi lucru.

| DoodyAlexx explică (pentru Jipa95):

Multumesc de lamurire!

2 răspunsuri:
| dghjhfgk a răspuns:

Si la laptopul meu este la fel dar cred ca o forțează numai cand are nevoie.