| Sebastian_Seby_1996_QYr8 a întrebat:

Salutare, recent mi-am luat pachetul de internet de la RCS & RDS de 1G si am acest router Router Wireless D-LINK AC1200 DIR-842, Dual-Band 300 + 867 Mbps, WAN, LAN, negru.
Si o placa de retea Placa Retea TP-Link TG-3468, PCIe, Auto MDI/MDIX
Si o configuratie la PC care este peste cele necesare. Dar cu toate acestea netul tot imi merge destul de greu, adica orice test fac imi da 9 mbps si asa imi dadea si inainte sa imi iau pachetul acesta. Si am bagat si driverele pe care-mi le-a dat si am mai si facut ceva setari gasite pe net pentru a nu fi ceva blocari la bandwith si va cer ajutorul si sfaturi ce as putea sa fac ca sa nu mai am viteza aceasta. (tin sa precizez ca si routerul si placa de retea suporta 1g de net).

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Pachetul "ca pachetul", dar totusi, ai verificat prin ce dau internet ei? Daca iti asigura o viteza de transfer/band minima?
Exexmplu ca sa intelegi: In zona mea, poti sa-ti bagi Telekom de 1gb/s. Totusi, fiind linie telefonica, se duce in maximum 20mb/s. Pe scurt, chiar daca aveam "abonament de 100mb", providerul imi dadea doar maximul posibil, pentru ca nu aveam fibra. Intre timp s-a schimbat infrastructura.
Cel mai sigur si mai usor, suni la ei, sa trimita un tehnician, sa vada ce e in neregula; foarte putin probabil ca problema sa fie de la tine, daca spui ca ai ceva foarte bun ca echipament.

| Zaygon a răspuns:

Ce windows ai? Driverele sunt la zi?

| Sebastian_Seby_1996_QYr8 explică (pentru Zaygon):

Am windows 10 si toate driverele si updateurile le fac mereu