| AlexSFX a întrebat:

A-s vrea sa va intreb de ce procesorul Intel pentium D Dual-Core 2.80 GHz ruleaza jocurile cu un fps mai scazut decat Intel Core 2 Duo 2.13 GHz.

Au fost testate pe acelasi pc cu 4 gb ram si 2gb placa video, pe
CS GO. Intre ele e o diferenta de vreo 10-15 fps.

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Seriile Intel Pentium D Dual core este prima generatie de procesor dual core! ( e mai slab decat un AMD Semron 140 SINGLE CORE! )

Gaesti pe okazii procesor core 2 dou e8400 cu ~50 lei ( e de 3 ori mai performant decat acel pentrium d )

http://bit.ly/1NOjePT

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Pentru ca core 2 duo este o generatie mai noua a Intel decat seria pentium D

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Normal ca Intel Core Duo 2 este mai bun.(Pentium Dual-Core este mai slab).
La fel cum este diferenta intre un i3 si i7.
Cum sar clasa procesoarele de la Intel: Celerom/Pentium/Intel Core 2 (Dual Core)/i3/i5/i7.

| RobotX06 a răspuns:

Pentru ca un Intel Core 2 Duo este mai bunicel decat pentium dual core. Dar de ce nu iei si tu un Pc de gaming cu Intel core i5 sau i7 cu 8GB sau mai mult?

| AlexSFX explică (pentru RobotX06):

Nu cumpar pc de gaming pentru ca mai bine sa dau bani pe un pc mai bine imi iau o masina, si vreau sa stiu exact de ce am un fps mai mare la al 2-lea cpu decat la primul.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru AlexSFX):

Primul e de generatia 1 si al doilea e de a doua generatie chiar daca au acelasi numar de nuclee si frecventa difera in thread.

8 gb ram ddr 3 e 140 ron