| DorinStancu a întrebat:

Salutare TPU, am o problema. De curând mi-am luat o plasma LG de 108 cm, problema este ca nu știu cum sa conectez pc-ul la ea... Televizorul îl citește, dar când dau pe hdmi acolo sa intru pe el îmi zice ceva de genul "fără semnal". Cum pot rezolva problema asta? Menționez ca am cumpărat și un convertor vga-hdmi pentru ca nu am ieșire hdmi la pc. Televizorul nu e smart.

Răspuns Câştigător
| Ensiferum a răspuns:

In primul rand conectezi si pc si calculator la cablul hdmi, apoi selectezi din telecomanda butonu source si selectezi mufa hdmi in care e bagat cablul, exemplu: hdmi1, hdmi2, hdmi3 etc. Apoi in cazul in care nu apare inaginea mergi pe desktop faci click dreapta intri la proprietatile displayului gen proprieties sai dysplay setings si cauti optiunea duplicate display apoi selectezi desktop1 desktop2 sau amandoua adica sa iti apara imaginea si pe pc si pe tv. Succes!

| DorinStancu explică (pentru Ensiferum):

Și cum pot sa umblu pe pc dacă eu nu văd imaginea pe tv... Pot face setarile acestea înainte de conectarea tv-ului? Pe monitorul calculatorului mă refer.

| Ensiferum a răspuns (pentru DorinStancu):

Setarile le faci cu cablul conectat, ai incercat butonul source si nu merge? Posibil din pc sa fie facute gata, nu ai nici pe pc imagine pe monitor sau nu ai monitor deloc?

| DorinStancu explică (pentru Ensiferum):

Pe monitor merge! Dar pe tv nu! Și nu le pot conecta pe amândouă odată. Cum pot sa fac setările alea din pc dacă eu atunci când îl conectez la tv nu se vede?!

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tv ul are mufă de internet bagi in mufa aia cablul utp adica cablul de internet, si din setarile televizorului de pe telecomandă intrii pe net. Succes.

| DorinStancu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Televizorulnu e smart, iar întrebarea mea a fost alta. "Cum pot conecta pc-ul la tv, adică pe post de monitor

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DorinStancu):

Si eu asta ti am zis dar nu ai inteles nimic prin mufele hdmi ce e asa greu de inteles, il potifolosii tv ul pe post de monitor, asta ti am si zis cum sa conectezi mufele alea citeste si fa asa daca vrei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce treaba ai tu cu hdmi ul? Internetul nu il conectezi prin mufa hdmi.Decit daca nu ai mufa speciala de intternet in tv atunci bagi cablul hdmi in televizor si celalat capat al cablului tot cu mufa hdmi o bagi in spatele unitatii in mufa hdmi, dar aceasta operatie o faci cu televizorul oprit ca poti arde sloturile hdmi si atunci ai stricat televizorul, după ce bagi mufele in tv si in unitate, pornesti televizorul din butonul telecomanzii si mergi pe butonul telecomenzii unde scrie AV acolo ai conexiunile si dai pana unde scrie hdmi 1 sau hdmi 2 si vezi unde i ti apare imaginea de pe monitorul calculatorului.Succes.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu merge e defect televizorul daca il ai in garantie mergi cu el la ei sa vada care e problema.

| denisTiky a răspuns:

Am inteles ca vrei sa iti folosesti tv-ul ca un monitor? Ei bine daca e asa atunci nu ai facut tu ceva bine, fie nu e bun convertorul ala de care ziceai fie nu e bun cablul hdmi. Asigura-te ca daca ai bagat cablul hdmi in slotul 1 tu va trebui sa selecte zi din meniul ala tot hdmi1. succes!

| DorinStancu explică (pentru denisTiky):

Convertorul merge pentru ca îl folosesc la un alt monitor, cablul îl folosesc la pc... Iar chestia cu intrarile nu am cum sa o greșesc pentru ca se aprinde în meniu slotul corespunzător.

| denisTiky a răspuns (pentru DorinStancu):

Ciudat... nu stiu ce sa zic, dar asteapta raspunsuri de la alti utilizatori poate au ei solutia!

| ThisNameIsNotAutorizedToBeViewedByAnyone a răspuns:

Iti trebuie un cablu vga, si poti sa incerci la toate mod-urile / scart / hdmi. etc, eu asa il am pe vga fara hdmi

| Drăgoi_Mario_1994 a răspuns:

Este posibil sa nu ai driverele placii video instalate.te sfatuiesc sa inerci sa conectezi un monitor vga la pc si sa vezi daca merge.succes

| DorinStancu explică (pentru Drăgoi_Mario_1994):

Merge cu monitor.

| Ensiferum a răspuns (pentru DorinStancu):

Pai fa setarile cu duplicate display pe monitor apoi pune pe 1 si2 apoi reancearca cu tv.

| DorinStancu explică (pentru Ensiferum):

Și cum pot face setarile acestea? Îmi poți da un Link ceva în care pot sa văd cum se face treaba asta?