| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu un PC facut in 2013 in special pentru gaming cu procesor Intel i3-4160 3,60Ghz, 8 GB RAM, si placa video Nvidia Geforce GTX750 Ti 2 GB GDDR5. Pana acum si acum inclusiv folosesc Windows Vista pe care l-am cumparat la cutie prin 2008 pentru un alt PC, dar nu l-am mai instalat din nu stiu ce motiv asa ca a ramas cutia cu WIndows Vista si inca una cu Office 2007 sigilate pana in 2013 cand l-am pus pe calculator. A, da si am uitat sa specific ca am un HDD de 1TB cu 64 M cache si un SSD de 120 GB pe care e instalat Vista-ul.

Intrebarea mea este ce Windows merita sa imi cumpar pentru calculatorul asta? Vreau unul care sa fie foarte stabil, sa nu se corupa usor ( ca sa trebuiasca sa reinstalez 700 GB de jocuri prea des straight face asa cum e cu Windows 8 ca l-am incercat si s-a corupt de tot doar ca a cazut curentu.) Eu ma gandeam sa imi iau un Windows 7 pe 64 biti Home sau Ultimate sau sa incerc Windows 10-le care a aparut acum... Nu stiu exact. Voi ce parere aveti? un OS foarte bun pentru jocuri? Multumesc mult de tot!

Răspuns Câştigător
| Rey991 a răspuns:

Eu zis sa iti pui windows 7 pe 64 de biti pentru ca 1 este cel mai bun de pana acum si asteapta pana se regleaza de tot windows 10, adica pana apare ca fiind bun de funtionat, ca eu am testat si are multe buguri la fel ca windows 8 si vista pentru ca in vista intra repede virusii si nu poti sa ii scoti usor. Eu acum am un pc normal nu de gaming si folosesc windows 7 pentru mine mi se pare cel mai bun pentru ca nu am avut probleme cu el si nu a trebuit sa il reinstalez aproape in fiecare saptamana eu il reinstalez odata la 1 an pentru ca nu am probleme happy. Sper ca te-am ajutat si sa tii cont de ce ti-am spus.

9 răspunsuri:
| DAnc3 a răspuns:

In primul rand Gtx 750Ti a fost lansat in 2014 deci presupun ca minti cu ceva, apoi daca nu ai o companie din intamplare atunci nu are rost sa dai 400 de lei pentru un sistem de operare.

| K0sti a răspuns (pentru DAnc3):

E na, hai sa furam, ca e mai bine!

| RAY a răspuns:

Slabut cpu

| K0sti a răspuns:

Recomand 10 pentru viitor!

"ca sa trebuiasca sa reinstalez 700 GB de jocuri prea des"... exclus, jocurile nu se instaleaza pe partitia cu Windows, asa ca poate sa crape Windows-ul de 10 ori! Un joc bine facut, merge si dupa reinstalare de Windows!

"l-am incercat si s-a corupt de tot doar ca a cazut curentu"...pentru asa ceva exista UPS-uri!
Niciun Windows nu este scutit de asa ceva la caderi de curent! Daca l-a prins pe picior gresit, ala e, poate sa fie si mama Windows-ului!

| gelu1970 a răspuns:

Windows 7 home premium sau professional X64

| Gonrax a răspuns:

Am aproape acelasi Windows numai ca i3-4170.
Eu as zice sa-ti pui Windows 10 sau 8.1, mai mult 8.1 ca 10 nu e asa optimizat.
Eu acum am Windows 7 Enterprise, iar orice intre 7 (oricare) - 8.1 - 10 e bun.

| floryn1993 a răspuns:

7 ultimate

| n1n1o a răspuns:

Sal, Windows 10, si faci bine ca si vrei sa-l cumperi

| Mrelly911 a răspuns:

Salutare, multumesc pentru raspunsuri, am tinut cont de toate si am mai vazut si ceva pe Youtube si am zis sa incerc cu 7, daca nu e ok asta e. Dar vreau sa zic ca este extraordinar. Nu m-as fi gandit niciodata ca Windows 7-le care consuma mult mai multe resurse ca Windows 8 pentru ca are Aero si mai stiu eu ce smecherii din astea la aspect sa mearga muult mai rapid decat 8 pe SSD. Adevarat ca nici eu nu l-am mai incercat pana acum pe un SSD, dar nu m-as fi asteptat la asemenea rezultat. Iar Windows-ul fiind original (Varul meu are o afacere mica cu calculatoare si mai a avut de vanzare un retail de la Win7 Ultimate x64), imi apare deja jos iconita de Upgrade la Windows 10, si undeva incolo dupa Craciun aproape de sfarsitul acelui an gratuit care ti-l ofera pentru upgrade o sa mi-l pun si eu.

Iar da, la ce a spus K0sti, nu m-am gandit niciodata la facut o partitie separata de jocuri happy happy happy asta pana mi-am luat SSD.

Multumesc mult pentru ajutor si toate bune!winking