| Gabriel2424 a întrebat:

Salutare TPU! Am un Laptop LENOVO IdeaPad 3 14ADA05, AMD Ryzen 7 3700U pana la 4. 0GHz, 14" Full HD, 8GB, SSD 512GB, AMD Radeon il folosesc doar pentru scoala, dar de exemplu cand stau pe google meet mi se duce foarte repede bateria, este normal?
Daca il tin la incarcat in timp ce stau la ore se poate duce bateria?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lasă-l să se incarce apoi lasă-l in priză, incărcarea se OPREȘTE automat

| NLS a răspuns:

Cat timp e la incarcat, nivelul bateriei doar creste, nu are cum sa scada, decat daca e defecta.

Presupun ca bateria nu e detasabila.
E recomandat sa il bagi la incarcat cand ajunge la 15%, si sa il scoti cand a trecut de 95%.

| Gabriel2424 explică (pentru NLS):

Cine a zis ca scade nivelul bateriei cand e la incarcat, intreb daca afecteaza bateria daca sta la incarcat in timp ce este folosit.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu e normal. Poate ai multe aplicatii si jocuri pe fundal ce ii consuma din baterie, sau ai folosit prea mult laptopul la incarcat pe jocuri sau aplicatii solicitante, si s-a dus bateria.

| Gabriel2424 explică (pentru Mirel4412):

Laptopul e decat pentru scoala, pentru altceva am pc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-l pe power saving