| Gigica_Cristi_1997 a întrebat:

As vrea cateva opinii de la oamenii care stiu bine despre telefoane. As vreau sa-mi cumpar un telefon si nu stiu ce sa aleg, Samsung Galaxy S3 Neo sau Samsung Galaxy Grand 2. Lasati-mi argumente de ce ar trebui sa-l cumpar pe unul si nu pe celalalt big grin Va multumesc mult de tot!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Eu as alege Samsung Galaxy Grand 2 care e mai rezistent la ecran.
Nu am vazut practic cum e, dar desi amoledul se zice ca se vede bine, in mod sigur se strica mai repede in sensul ca ledurile organice se ard - raman pe ecran imagini fantoma daca sta cu o imagine mult pe ecran - deci amoledul e mai putin rezistent in timp - te poti trezi cu ecranul afumat in cateva luni - depinde de luminozitatea pe care o folosesti si daca ramane deschis mult timp cu aceeasi imagine.
In plus Grand 2 are si ecran mai mare decat S3 Neo.

Partea proasta la mobilele noi e androidul 4.4 kitkat care pe majoritatea aplicatiilor nu te lasa sa folosesti cardul de memorie la scriere ci numai la citire. Poti folosi cardul de memorie la scriere numai cu aplicatiile preinstalate, iar in rest in androidul kitkat aplicatiile noi instalate pot numai sa citeasca cardul de memorie.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Grand 2 are si bateria mai mare - deci tine mai mult
Daca gasesti grand 2 sau s3 cu android 4.3, e bine sa blochezi update-urile ca sa poti folosi normal cardul de memorie. Daca e deja cu 4.4 kitkat, asta e, poti folosi cardul mai greu - numai cu aplicatiile preinstalate, cu celelalte ramai doar in citire card.

| Gigica_Cristi_1997 explică (pentru halogen001):

Multumesc mult pentru raspuns. Asta era un motiv pentru care imi doream Grand 2, faptul ca are ecranul mai mare si totodata ca ecranul de la S3 intr-adevar se duce foarte repede, mai ales din faptul ca ecranul este putin iesit in afara carcasei.

| Gigica_Cristi_1997 explică (pentru halogen001):

Dar oare daca il rootez si folosesc link2sd, nu merge? Oricum, are memoria de 8 gb din care pot folosi usor 5-6 gb presupun.

| halogen001 a răspuns (pentru Gigica_Cristi_1997):

Rootarea de obicei e cu probleme si chiar cu link2sd e posibil sa mearga mai prost. Alta varianta ar fi sa pui un android 4.3 original care se gaseste pe net si sa nu mai actualizezi, dar si asta nu e chiar usor. Pana la urma mult mai bine e sa lasi androidul 4.4 - ajung cei 4-5 GB, iar cardul de memorie SD merge cu aplicatiile preinstalate si poti muta fisiere de pe memoria interna pe SD cu managerul de fisiere preinstalat "Fisierele mele".
Camera face poze bune si ca sa nu fie "miscate si neclare" se poate activa fotografierea la atingere ecran "Atingeti pentru foto" - caz in care dupa ce atingi ecranul, focalizeaza in locul unde l-ai atins si face poza. (in felul asta nu face poza instantaneu atunci cand atingi butonul de facut poza si telefonul se misca)
Aplicatia preinstalata pentru camera poate scrie pe card, deci pozele si filmele merg direct pe cardul de memorie.

Specificatiile la ambele telefoane sunt asemanatoare, aceeasi rezolutie ecran, aceleasi procesoare, aceeasi memorie de 1, 5GB, nfc, wifi dual band, 4g, - internetul pe 3G are viteza dubla pe grand 2 (42, 2Mbps la grand 2 si numai 21, 1 pe S3)
Diferenta o face ecranul, bateria si internetul 3G mai bune la grand 2, prin urmare tot grand 2 as alege.

| Gigica_Cristi_1997 explică (pentru halogen001):

Tot pentru Grand 2 optez si eu. Sper sa nu dau gres cumparandu-l. Mulțumesc mult de tot pentru informații si sfaturi!

8 răspunsuri:
| Gheorghita_Postolache_2000 a răspuns:

Grand 2 are doar un ecran mai mare, atat. Pe cand S3 are si specificatii, si restul.