| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile, pc-ul a inceput sa mearga foarte foarte greu, am inceput sa am lag spikes pe jocuri, etc. Inainte mergea perfect, fara probleme...
Componente :
Procersor : Intel Celeron 450 2. 2GHZ 1 core
Placa video : Nvidia GeForce 8500 GT
RAM : 2 GB
Stiu ca nu e un pc prea bun, dar inainte mergea perfect. funda pentru cel care gaseste o solutie sa il repar ( Sa mearga ca inainte big grin )

Răspuns Câştigător

Poti sa repari totul in 10 pasi simpli:

1.Petru a-l face sa mearga la potential maxim trebuie sa-i schimbi pasta termoconductibila. Aceasta trebuie schimbata 1-2 ori pe an.
2.Instaleaza CCleaner sau AVG PC TuneUP 2015 si curata PC-ul de probleme, erori etc.
3.Adauga mai multa memorie virtuala. Aceasta va da un plus de performanta calculatorului. Ti-as sugera sa-ti adaugi 4048 - 4048 MB, asta in functie de RAM.
4.Verifica daca toate driver-ele sunt instalate corect, sa nu existe probleme de incompatibilitate.
5.Alege o tema clasica din meniul de personalizare si dezactiveaza interfata aero. Mai trebuie sa dezactivezi efectele de animatie ale ferestrelor, afisarea fisierelor/folderelor criptate si afisarea de imagini reduse al fisierelor.
6.Sterge fisierele nefolositoare pentru a economisi spatiu.
7.Curata frecvent calculatorul cel mult un program mentionat mai sus.
8. Orice upgrade e bine venit, fie ca e hardware sau Windows.
9.Scaneaza si elimina virusii cu cel mult un antivirus. In acest caz iti recomand Avast!
10. Daca nu a functionat nici o metoda, reinstaleaza-ti Windows-ul si incearca sa faci tot posibilul sa il mentii curat si intr-o stare buna.
Mult succes! happy