| serau999 a întrebat:

Pana acum nu ma gandeam ca procesorul meu de la PC (un quad-core xeon x5460 3.16GHz) ajunge pana la 100 de grade C. Mi-am descarcat un program de monitorizare a temperaturii procesorului, si totul parea normal 60 grade C, apoi am testat intr-un joc, ajungea la 80-90C, asa ca mi-am descarcat SpeedFan ca sa maresc rotatiile coolerului de la procesor (pe care recent l-am schimbat), nimic diferit, 55C cand nu se intampla nimic in fundal, misc putin cursorul si ajunge la 70C, apoi in joc... 100C. Ce pot sa fac? Am umblat peste tot, l-am curatat (PC-ul), am schimbat pasta de pe procesor, dupa cum am spus mai sus am si inlocuit coolerul, m-am asigurat ca sta bine fixat. Ce pot sa mai fac?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Coolerul trebuie sa conduca bine caldura, sa contina cupru. Pasta termica trebuie sa fie buna ca sa conduca bine caldura, sa fie pusa bine sub forma de picatura sau linie care sa se intinda bine pe suprafata procesorului, fara goluri de aer si daca e mai slaba calitativ atunci sa nu fie nici intr-un strat prea gros.
Procesoarele quad-core consuma mult curent si de aceea sunt mai greu de racit. E posibil ca pasta termica din interiorul procesorului sa fie mai proasta. La unele procesoare, nu stiu daca si la asta, se poate scoate capacul (destul de greu) si se poate schimba pasta termica din interior. La alte modele de procesor, poate chiar si la asta, acel capac e lipit de circuitul din interior si nu se poate scoate fara distrugerea procesorului.
Presupun ca atat coolerul cat si pasta termoconductoare sunt OK si atunci o solutie buna pentru a mai scadea temperatura procesorului e asigurarea unei circulatii mai bune a aerului rece in carcasa prin instalarea unor ventilatoare suplimentare in carcasa. De exemplu, daca aerul circula din fata in spate si daca e loc, se mai pune un ventilator in fata care sa bage aer sau/si un ventilator in spate care sa scoat aerul (conectate la 12V la sursa sau in placa de baza daca mai sunt locuri), la fel de bun e un ventilator in peretele lateral care sa bage aer in carcasa direct spre coolerul procesorului.

Cand sunt multe ventilatoare, praful se aduna mai repede si nu e rau daca se poate pune in fata ventilatoarelor care baga aer in carcasa un filtru de praf (poate fi o bucata de perdea sau o sita mai fina) cu rolul de a micsora cantitatea de praf care intra in calculator (filtrele se pot aspira din cand in cand si nu mai e nevoie sa deschidem calculatorul ca sa scoatem praful din el.

Eu am redus temperatura procesorului cu mai mult de 10 grade punand un ventilator suplimentar in fata.

| serau999 explică (pentru LinxCont):

Http://imgur.com/MmwulZ7
Acolo e -27C, si la fel imi arata si in SpeedFan, tot cu "-" si tot 27. Crezi ca ar putea fi o problema la senzorii de temperatura a procesorului?

| LinxCont a răspuns (pentru serau999):

Sigur e ceva la senzorul de temperatura, dar se poate vedea la celelalte nuclee ce temperatura e. Eu am asa http://s19.postimg.org/lhlwqs8f7/Core_temp.png la un procesor mai mic cu radiatorul obisnuit din aluminiu.
Poate ca daca ar circula mai mult aer prin carcasa, temperatura ar fi mai mica. La procesoare cu consum mare trebuie un radiator de cupru ca sa conduca bine caldura.

| serau999 explică (pentru LinxCont):

Cred ca am rezolvat, pur si simplu am luat vechiul cooler deoarece acela are radiator de cupru, si pur si simplu l-am mai apasat, cred ca nu facea contactul bine cu procesorul, l-am apasat, m-am asigurat ca face, si acum am 45C pe desktop, si pe acelasi joc aveam 60C pe low, apoi am dat totul pe Ultra si a avansat numai pana la 70C, si am fost socat, cred ca in sfarsit am rezolvat. Multumesc oricum, ai funda!
http://imgur.com/kM5L0xC - ss-ul acesta facut cu cateva aplicatii deschise in fundal.

| LinxCont a răspuns (pentru serau999):

Ma bucur ca s-a rezolvat. Acum temperaturile sunt OK pentru un procesor care poate consuma peste 100W. Vad ca a disparut si temperatura aceea negativa -27 (probabil ca procesorul nu facea contact bine si dupa ce a fost pus radiatorul, s-a refacut si acel contact).

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du-l la un service sa-ti aplice siliconul cum trebuie si sa-ti monteze un ventilator serios la cooler.