| BoyX6Boy a întrebat:

Vreau sa stiu ceva... Am un calculator slab si vreau sa-mi iau unul nou. Adica am un procesor Intel. Vreau acum sa-l upgradez adica il fac : Procesor Intel® Celeron® G550, 2600MHz, 2MB, socket 1155, Box da? OK. Am o placa video integrata(chip) de 96mb. Da? Acuma vreau placa video sa fie asta Gigabyte AMD Radeon HD 5570, 1024MB, GDDR3, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E, oare este compatibil Intel cu placa asta video. Va rog nu comentati aiurea...

4 răspunsuri:
| Nyku_5126 a răspuns:

Nu inteleg unde-i lucrul bun in chestia noua. (Sarcasm).

Procesoarele Celeron sunt cele mai rele existente. Sunt cele care nu trec anumite teste la Intel pentru a fi vandute ca niste procesoare ok.

Si in plus nu ai nici macar un dual core, ramai la un procesor.

Esti sigur ca avansezi cu aceasta cumparare? Sau mergi in jos.

| taken a răspuns:

Arunci banii.
Pentru a schimba procesorul va trebui sa schimbi si placa de baza si memoria RAM(probabil acum ai DDR 2) deoarece placa noua va suporta DDR 3.
Placa video despre care vorbesti este slaba, nici nu mai gasesti poate doar de ocazie.Iti trebuie o placa video cu DDR 5.
Probabil(aproape sigur) va trebui sa schimbi si sursa.
Asta este, vei schimba aproape tot.Pastrezi carcasa, hard disk-ul si DVD Rw. Daca hard disk-ul este foarte mic va trebui schimbat si el.
Asta este cu calculatoarele vechi.

| Antonio23 a răspuns:

Intel este compatibil dar trebuie sa fii atept pe ce socket este procesorul cel nou si ce socket ai tu... Sa nu ai surpriza ca nu se potrivesc happy