| GeorgeMariusRotaru a întrebat:

Salutare tuturor.
Am și eu o întrebare vă rog frumos dacă mă puteți ajuta. Folosesc un laptop marca Terra cu procesor Intel Core i7, DDR4, 16GB RAM și 512 SSD la care conectez boxa SONY CMT-X7 CD prin mufă jack de 3, 5 mm.
Aș dori totuși să adaug un DAC USB extern, marca Sound Blaster Play! 3. ( În urma recenziilor bune de pe eMAG. )
Aș dori să știu dacă fac o alegere bună cumpărând această placă de sunet externă și dacă și dacă ulterior muzica se va auzi semnificativ mai bine. Vreau să menționez faptul că am selectat din setările laptopului efectul de Sound și nu pot spune că se aude rău, dar cu această placă de sunet externă ....Am auzit că sunetul se aude la un alt nivel! Mulțumesc frumos și aștept răspunsurile voastre.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste un player cu egalizator (sau un egalizator extern) si vei putea asculta mult mai bine muzica (ceva de genul programului "Winamp").
Calitatea de redare cu "placa sunet" prin USB este mai slaba decat ceea al placilor audio interne (din motive tehnice).

| RAY a răspuns:

Teoretic vorbind sunetul va trece prin placa externa audio și va avea un sunet mai bun, am avut clienți și maneliști și dj și cei care fac live gaming și toți aveau placa externa audio, dar poate bula are dreptate, stai sa caut pe internet

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sound card better than onboard audio?
If you're an audiophile or a musician who requires the highest possible audio quality, or if you use your system for professional audio work, a dedicated sound card may be worth considering. For most other users, deși cumpăra placa aia de sunet

| NLS a răspuns:

Modelul exact al laptopului, sau pagina lui de prezentare, pentru a cauta informatii despre sunetul pe care il integreaza?

Acea placa de sunet externa nu este cine stie ce.
S-ar putea sa ai deja sunt mai bun in laptop.
Acele placi externe sunt de folos de exemplu cand ti se strica de tot sunetul integrat, sau iesirea...

Calitatea unui DAC extern nu e mai slaba din cauza conexiunii prin USB, depinde de electronica pe care o contine.
Problema e pretul, a ta e 20 euro, si nu exceleaza.
Toate placile profesionale sunt externe (audio interface) si sunt pe USB (sau Thunderbolt).