| Adolf8 a întrebat:

Salutare tuturor! Mulțumesc celor implicați, mulțumesc pentru sfaturi am ajuns să comand un cooler de pe EMAG! Acesta Cooler laptop A+ CIC5B, 15.6-17", USB, 5 ventilatoare, negru.
Acum mă interesează că pot introduce în priză acest coller, am încărcător de 5 v, 15v și 25v. Știu că se poate introduce în laptop așa cum procedează lumea însă cu un cap de încărcător nu este mai rentabil în caz de nu am loc usb din cauza mouse-ul și tastaturii?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Eu sunt electronist și eu îți recomand să îl alimentezi dintr-o sursă externă sa zicem că se alimenta in mod oficial din usb-ul laptop-uri
Acum tu poți și trebuie neapărat să îl alimentezi dintr-un cap dinastia de încărcător de telefoane mobile
Daca se poate nu chiar ultimul chici de 5lei ci unul puțin mai de calitate.

CURENTUL CONSUMAR DIN LAPTOP DEGAJA CALDURĂ ÎN II ITERIORUL LAPTOP+ULUI CA SA SE PRODUCĂ!

Tai un încărcător la laptop care el fabrică 18, 5volți 4Amperi

Că să poată cobora de la 18v la 5v trebuie obligatoriu sa disipe o cantitate mare de căldură chiar și de 20W pentru a putea produce 5v la 1A

Așa că tu nu vei face altceva de cat să creezi fabrici și mai multă căldură în interiorul acelei carcase

https://www.tme.eu/Document/ca9f9ea733232dbf9060d5224849cc58/L78.pdf

Tu daca chiar consumi 2 amperi dintr-un port usb ai putea genera în interiorul acelui laptop chiar și 60W maxim de căldură

Dar asta e maxim

Așa că încearcă să nu lași toată ziua lucruri ne folositoare înfipte în usb-urile laptop-ui

https://www.tme.eu/Document/ca9f9ea733232dbf9060d5224849cc58/L78.pdf

| Adolf8 explică (pentru RxTx):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, am cap de încărcător de 5 v este suficient? Sau de 15v mai am.

| RxTx a răspuns (pentru Adolf8):

5v îți trebuie nu știu ce vorbești tu despre alte tensiuni
Doar 5volți îți trebuiea mai mult se arde

| Adolf8 explică (pentru RxTx):

Înțeleg mă refeream la încărcătorul telefonului meu vechi Samsung galaxy s 4 ceea ce este de 5 v. Exact cât îmi trebuie. La asta mă refeream.

| RxTx a răspuns (pentru Adolf8):

Da e bun daca e de la Samsung e minunat

| anonim_4396 a răspuns (pentru RxTx):

Ca sa coboare tensiunea, in laptop tu crezi ca folosesc regulatoare liniare?
Nicidecum, sunt surse in comutatie, cu eficienta de peste 95 %, deci nu disipia in niciun caz cat ai zis tu. Maxim 1.2 Wati

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai la usb-ul de la laptop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E la 5V. Baga l intr-un incarcator de telefon ce are mufa usb

Daca vrei sa se invarta mai tare poti da tensiune mai mare, dar il poti si arde asa

| anonimulmut a răspuns:

Sau iti cumperi un port cu mai multe usb uri. sunt sute pe eMAG la toate preturile! cauta de la hama, am si eu si sunt super!

uite un link sa-ntelegi despre ce vorbesc!
https://www.emag.ro/......D2Q5VTMBM/